Mechanism Capital’dan “play-to-earn” için 100 milyon dolarlık fon

Kripto para yatırım şirketi Mechanism Capital yaptığı resmi açıklamayla "play-to-earn" yani "kazanmak için oyna" tarzı oyun sektörüne yatırım için plânlanmış 100 milyon dolarlık bir fon başlattığını duyurdu. "Mechanism Play" adlı fon için şirket, Apple App Store eski yöneticisi Steve Cho'yu görevlendirdi.

Özellikle 2021’in yaz aylarında NFT tabanlı oyun Axie Infinity ile başlayan “kazanmak için oyna” tarzı oyunlara olan büyük ilgi tüm hızıyla devam ederken, bu alana yapılan yatırımlar da artmaya başladı.

2020’nin yaz aylarında merkeziyetsiz finans çılgınlığının tam ortasında DeFi alanına yatırım yapmak için kurulan ancak daha sonra metaverse platformu Star Atlas’tan, “kazanmak için oyna” oyunu Ember Sword’a ve Yield Guild Games’e kadar bu alandaki birçok şirkete yatırım yaparak blok zinciri tabanlı oyun sektörüne dönen Mechanism Capital, şimdi de 100 milyon dolarlık fon açıkladı.

“Play-to-earn’ü değiştirme baskısı var”

Mechanism Capital’da platformlardan sorumlu yönetici olan Marc Weinstein, fonla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda bu alana ‘play-to-earn’ deniyor ancak endüstri katılımcılarına bu ismi değiştirmeleri yönünde büyük baskı var. Biz şirket olarak, kripto teşviklerinden bağımsız olarak, insanların gerçekten oynamak istedikleri oyunları desteklemek istiyoruz”

Yeni alan mobil oyun…

Firma, oyun endüstrisinde yeni alanı ‘mobil’ tarafı olarak görüyor ve bu anlamda önemli de bir transfere imza attı. Fonun doğru yönde kullanılması için kadroya katılan son isim Apple’dan Steve Cho oldu. Cho, Apple’da da blok zinciri tabanlı oyunların ve NFT’lerin App Store’a daha iyi uyum sağlaması üzerine çalışıyordu.

Şirketten yapılan açıklamada ayrıca, sadece fonlama üzerine değil, aynı zamanda oyun geliştirme stüdyolarıyla da direkt ortaklıklar kurulması üzerine bir politika güdüldüğünü de belirtti.

Son dönemde büyük ilgi kazanan “play-to-earn” alanına, Gala Games ve C2 Ventures 100 milyon dolar, Solana Ventures 150 milyon dolar ve Hashed 200 milyon dolar yatırım yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl