Devrim niteliğindeki tıbbi büyük veri platformu, ICO planlarını açıkladı

Tıbbi hasta kayıtları alanında devrim yaratmak isteyen MediChain projesi, ICO planlarını açıkladı.

Bugünlerde farklı bir şehre gidip bir doktora görünürseniz tıbbi verilerinizin aktarılması için bir süre bekleyebilirsiniz – ancak bu bilginin uyumsuz bir uzman veri tabanında saklanmaması koşuluyla. Ayrıca bilgilerin tam olarak neye ait olduğunu bilemezsiniz. Ve şimdi de başka bir ülkeye taşındığınızı düşünün! Ancak yakında Ethereum blok zincirine dayalı bir Medikal Büyük Veri Platformu MediChain’in iddialı planları sayesinde durum değişebilir. Şirket, kısa bir süre önce 5 Şubat 2018 tarihinde başlaması planlanan MediChain Utility (MCU) tokenlerinin ön satışı ile yaklaşmakta olan ICO hakkında ayrıntılı bir açıklama yaptı.

Platformun arkasındaki şirket öncelikle tıbbi hasta kayıtları alanında devrim yapmayı istiyor. İnsanlar, tıbbi kayıtların mülkiyetini alıp istedikleri coğrafi bölgede bu bilgileri saklayabilecekler. Dahası, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan doktor ve uzmanlara erişebilecekler.

Hastalara, doktorlara ve hastanelere ait verileri sınırlama olağanıyla en üst düzeyde anonimlik ve gizlilik garanti ediliyor. Ve projenin güzelliği? Platform üzerindeki hizmetler hasta ve doktorlara ücretsiz sağlanıyor.

Transparency Market Research şirketinin 2015 yılın yayınladığı bir rapora göre elektronik tıbbi kayıtlar pazarı, 2013’te 15 milyar Dolar’ı aşmıştı ve 2020’de ise 23 milyar Dolar’ı aşması bekleniyor.

MedicalChain’in blok zinciri, İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi’ndeki siber saldırılardan ve 2017’de Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından tutulan tıbbi kayıtlardan sonra ön plana çıkan güvenlik kaygılarını ele alıyor. Hastaların yanı sıra doktorlar ve hastaneler, MediChain ekosisteminin bir parçası gelen uyumlu bir buluta bilgi giriyor. Projenin blok zinciri teknolojisi, anonimliği katı bir şekilde düzenleyerek tıbbı kayıtların güvenli olarak paylaşılmasını kolaylaştırır ve hassas bilgileri kötü niyetli saldırılara karşı korur. Protokole; hastalar, doktorlar, hastaneler, ilaç şirketleri, araştırmacılar ve sigortacılar gibi tüm taraflar için değer katan belirli kurallar eklenebilir.

MediChain’in CEO’su Doktor Mark Baker’in notlarında yer aldığı gibi yaklaşan ICO’nun temel hedeflerinden biri de tüm oyuncuları bir araya getirmek:

“Kesinlikle finansal hedefimize ulaşmak istiyoruz fakat birincil hedefimiz ilgili bir kullanıcı topluluğu yaratmaktır. Sağlık hizmetini radikal bir şekilde iyileştirmek ve hastalıkların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak istiyoruz, ki bu da araştırmalar için token bulundurmamızın nedenlerinden biri. Ayrıca tüm token sahiplerini mümkün olan en kısa sürede devreye sokarak süreci hızlandırmayı arzuluyoruz.”

Bu bahar ön satışta 6.5 milyon adet, ana satışta ise 40 milyon MCU dağıtılacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl