Mehmet Şimşek’ten kripto paralar için vergi sözleri: Tüm dünyada böyle

Geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve onaylanan kripto paraların düzenlenmesiyle ilgili yasa tasarısı hala gündemdeyken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ise flaş sözler geldi. Şimşek, kripto paraların da tüm dünyada olduğu gibi vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kripto paralarla ilgili düzenlemeler TBMM’den onay beklerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bu alandan da vergi alınması gerektiğini belirtti.

Türkiye Gazetesi’nin özel haberine göre Bakan Şimşek, AK Parti’nin Kızılcahamam’daki istişare toplantısında katılımcılara ekonomi ile ilgili bir sunum yaptı. Bu sunumda konu kripto paralara da geldi.

Şimşek, hem kripto paralardan elde edilen gelirler hem de yapılan işlemler üzerinden vergi alınmasına yönelik adımlar atılacağını belirtti:

“Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları… Bunların disipline edilmesi lazım”

Bilindiği üzere son kripto yasa tasarısında, %1’i SPK, %1’i de TÜBİTAK için olmak üzere toplamda %2’lik bir gelir kesintisi olacağı belirtilmişti. Dolayısıyla yasa tasarısının meclisten geçmesi halinde, regülasyonlar şu an için vergi içermeyecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. paşazade Yanıtla

    %1. iyidir yeterlidir aksi halde yüksek vergi sebebiyle para yurtdışına akar kripto yatırımı biter hiç vergi alamazsınız