Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Meksikalı milyarderin Bitcoin açıklaması, ülkedeki otoriteleri ayağa kaldırdı

Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego'nun sahibi olduğu Banko Azteca'da Bitcoin kabulü için çalışmalara başladıklarını açıklamasının ardından ülkedeki finans otoriteleri ardı ardına açıklama yaptı. Önce Meksika'nın maliye bakanı Arturo Herrera konuştu, sonra merkez bankası, maliye bakanlığı ve bankacılık düzenleme kurumundan ortak bir açıklama geldi.

Meksika’nın maliye bakanı Arturo Herrera, kripto para birimlerinin Meksika finans sisteminde kullanımının yasak olduğunu söyledi ve bunun yakın vadede değişmeyeceğini ekledi.

Meksikalı finans yetkilileri tarafından yapılan ayrı bir açıklamada da kripto varlıkları ülkede yasal ödeme araçı olmadığı ve mevcut yasalarda para birimi olarak kabul görmediği vurgulandı. Ayrıca kripto paralarla ilgili iş yapacak finans kuruluşların da yaptırımlara tabi olduğu uyarısında bulunuldu. Açıklamada “Finans otoriteleri, ‘sanal varlıkların’ bir değişim aracı, değer deposu veya diğer türlü bir yatırım biçimi olarak kullanılmasının doğasında bulunan risklere karşı uyarıları yineler. Ülkedeki finans kuruluşlarının Bitcoin, Ether, XRP gibi sanal varlıklarla ilgili hizmet sağlama yetkisi yoktur.” denildi.

Meksikalı milyarderin Bitcoin açıklamasının ardından geldi

Meksika’nın merkez bankası Bank of Mexico, maliye bakanlığı ve bankacılık düzenleme kurumunun bu ortak açıklaması, Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego’nun sözlerinden bir gün sonra geldi. Pliego, sahibi olduğu Meksika’nın en büyük bankalarından Banco Azteca’nın Bitcoin kabul etmek için çalışmalara başladığını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl