Meme coin çılgınlığı: 350 dolarlık yatırım, 2 milyon dolar oldu

Yeni piyasaya sürülen bir meme coin'i satın alan yatırımcının 350 dolarlık yatırımı, kısa sürede 1.9 milyon dolar oldu. Bu kişinin bizzat proje ekibinden biri olduğu veya içeriden bilgi alarak işlem yaptığı (insider trading) düşünülüyor.

Kripto para piyasasındaki yükseliş dönemi, bazen şanslı olan ve bazen de doğru zamanda pozisyon almasını bilen yatırımcıların küçük yatırımlarla milyon dolarlık karlar elde etmelerini sağlıyor.

Bunun son örneği, 0.1 ETH’ye, yani 350 dolara aldığı meme coin sayesinde 1.9 milyon dolar kazanan kişi oldu.

Blok zinciri dünyasının anonim doğası gereği, kim olduğu bilinmeyen bu yatırımcı, 29 Mart günü Base ağında yer alan bir meme coin olan mfercoin’den (MFER) 9 milyon 368 bin adetlik alım yaptı. Bunun içn 350 dolar değerinde 0.1 ETH ödedi. Birkaç saat sonra ise büyük bir kısmını satarak 1.77 milyon dolar değerinde 499 ETH kar etti. Yatırımcı, 200 bin dolar değerinde 1 milyon MFER’i ise cüzdanında tutmayı sürdürüyor.

350 dolarlık meme coin alan ve bunu 1.9 milyon dolara satan yatırımcının yaptığı ilk işlemlerin blok zinciri kayıtları

‘Insider trading’ iddiaları

Bu tür başarılı işlemler, son zamanlarda sıklıkla görülüyor. Bu işlemlerin arkasındaki kişi veya kişilerin ise proje ekibinden oldukları veya içeriden bilgi alarak işlem yaptıkları öne sürülüyor.

Meme coin’lerde yüksek risk

Cuma günü Uniswap’ta 0.00021 dolardan işleme açılan token, dün yaklaşık 0.32 dolara kadar çıktı. Bu da yüzde 150 binlik bir artışa denk geliyor. MFER’in zirve seviyesinden yüzde 50 oranında düşmesi ise meme coin’lerin ne kadar riskli olduklarını da bir kez daha gösterdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl