114 “meme token” yaratan dolandırıcı 1,5 ayda 318 ETH topladı

Kripto para yatırımlarında hızlı ve büyük kazançlar elde etmek isteyenlerin en çok satın aldıkları varlık kategorisinden biri de "meme coin'ler" olarak biliniyor. Bu durum dolandırıcıların, her geçen gün daha fazla token'ı piyasaya sürmesine neden oluyor.

Twitter’da ZachXBT olarak bilinen kripto araştırmacısının son çıkardığı veriler, bir dolandırıcının yaklaşık 45 günlük süre içerisinde 114 “meme coin” çıkardığını gösteriyor. Çıkarılan token’ların bir kişi tarafından oluşturulduğunu gösteren en büyük kanıt ise, çalınan fonların hepsinin aynı hesaba gönderiliyor olması…

318 ETH topladı

Yapılan araştırmalar sonucunda dolandırıcının yaklaşık 318 Ether topladığı görülüyor ancak bu sayı çok daha fazla olabilir.

Cüzdan adresi 0x739c58807B99Cb274f6FD96B10194202b8EEfB47 olan hesabı takibi altına alan kripto araştırmacısı, çok daha fazla “meme coin” yaratılmış olabileceğini, gördüklerinin sadece hesaba gönderilenler olduğunu belirtti.

Şaşırtan Coinbase detayı

ZachXBT’nin tweet’lerinin altına yorum yapan bir başka kripto para araştırmacısı Lucrafund hesabı da, paylaştığı ekran görüntüsünde dolandırıcının küçük meblağlar halinde düzenli olarak Coinbase borsasına da Ether gönderdiğini belirtti.

Burada KYC kontrolünün devreye girip Coinbase’in bu kişiyi tespit etme olasılığı da yüksek ancak şu ana kadar fark edilmemiş olmasının en büyük nedenlerinden biri küçük ve dikkat çekmeyen meblağların gönderilmiş olması olabilir.

Dolandırıcı ayrıca, para karşılığı bir başka kişiye ait olan KYC hesabını da kullanıyor olabilir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl