Merge güncellemesine haftalar kala Ethereum Classic hash rate’i rekor kırdı

Ethereum'da beklenen Merge güncellemesine birkaç hafta kala Ethereum Classic'te (ETC) madencilik seviyesi yani hash rate oranı rekor kırdı. Messari'den elde edilen bilgiye göre ETC hash rate'i saniyede 45 terahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ethereum-classic

Ethereum’da Proof of Stake sistemine geçişi sağlayacak olan Merge güncellemesine kısa süre kala, çatallanma vasıtasıyla ETHPoW coin’lerinin ortaya çıkarılması da dahil olmak üzere birçok seçenek masada yer aırken, Ethereum Classic’teki yükseliş ve yatırımcı ilgisi de devam ediyor.

1 yıl sonra gelen rekor

Merge güncellemesinin tarihi yaklaşık olarak belli olduktan sonra önemli bir yükseliş kaydeden Ethereum Classic konusunda yatırımcılar dikkatli şekilde gelişmeleri takip ederken, coin’deki hash rate de tüm zamanların rekorunu kırdı. Kripto paralarla ilgili veri ve araştırmalarıyla önplâna çıkan Messari’den alınan bilgilere göre Ethereum Classic’teki hash oranı ATH yaptı ve saniyede 42 terahash’e ulaştı. Bir önceki rekor ise 2021’in Mayıs ayında 28.32 terahash ile kırılmıştı. O rekorun kırılması fiyatta da 118 dolarlık bir ATH getirmişti.

Hash rate’in artması tabii ki, ETH Classic’in geçmişte birden fazla kez yaşadığı %51 saldırısı ihtimalini de ciddi şekilde azaltıyor.

Hash rate artışının sebebi ne?

Artan madencilik faaliyetinin arkasındaki neden ise tabii ki Ethereum’daki Merge güncellemesi… “Birleşme”nin Ethereum madencilerini zor durumda bırakacak olması ve yeni hisse kanıtı sistemiyle birlikte, PoW için alınan pahalı cihazların artık işe yaramaz hale gelecek olması, bazı madencilerin, hard fork’a yani sert çatallanmaya gitmeyi düşünmesini sağlarken bazıları ise, donanımlarını Ethereum Classic gibi PoW sistemiyle çalışan diğer kripto paralar için kullanmak istiyor.

Bilindiği üzere Etherem Classic de aslında Ethereum blok zincirinin bir sert çatallanmış hali konumunda… 2016 yılında DAO Projesi’nin hack’lenmesinin ardından blok zinciri geri sarılmış ve sistem yeniden başlatılmıştı. Bu durum Ethereum topluluğunda da çok büyük bir bölünmeye neden olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl