Merge öncesi balinalar ETH’leri borsalara taşıyor

Ethereum'da senelerdir merakla beklenen Merge güncellemesine artık hafatalar kaldı. Zincir üstü analiz şirketi Santiment ise önemli bir veri paylaştı ve Ethereum balinalarının son aylarda ciddi şekilde borsalara coin taşıdığını belirtti.

Kripto paralar tarihin en sert düşüşlerinden birini yaşadıktan sonra son dönemde toparlanmaya çalışırken, Ethereum’daki Merge güncellemesinin ise piyasaya nasıl etki edeceği konusu da tartışılmaya devam ediyor.

Bazı uzmanlar Merge ile birlikte bir yükseliş hareketinin başlayabileceğini belirtirken, bazıları ise “Söylentiyi al, haberi sat” psikolojisiyle ETH’de düşüş yaşanabileceğini aktarıyor.

“Borsalarda tutulan ETH %78 daha fazla”

Zincir üstü verileri paylaşan Santiment ise Ethereum’daki büyük hesapların son aylarda borsaya ETH taşıdığını belirtti. Şirketin tweet’inde şu ifadeler kullanıldı:

“Ethereum’un fonlarını borsalarda tutmayan en büyük adresleriyle, borsalardaki en büyük fon adresleri arasundaki fark, Merge güncellemesine 3 hafta kala kapanıyor. 10 Mayıs gününden bu yana, borsa-dışı adresler %11 daha az coin tutmaya başladılar. Aynı rakam borsadaki büyük adresler için ise %78 daha fazla…”

Satış getirir mi?

Yukarıdaki grafikte de gözüktüğü gibi, fonlarını borsa dışında tutan yatırımcılar, ETH’lerini ciddi oranda bu platformlara taşımaya başladılar. Bilindiği üzere balinaların ya da herhangi bir kullanıcının borsa dışında tuttuğu coin’i platforma taşıması ilk olarak satış niyeti olarak görülüyor. Herhangi bir fiyat hareketinde borsada olan coin’ler çok daha hızlı bir şekilde satılabiliyor.

Merge güncellemesi Ethereum sisteminin güvenliğini sağlayan PoW, yani madencilikten PoS olarak da bilinen Hisse Kanıtı sistemine geçilmesini sağlayacak. Güncellemenin 15 Eylül ile 20 Eylül günleri arasında tamamlanması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl