Merge öncesi “onaylı ve sahte” Buterin hesap sayısında büyük artış!

Merge güncellemesine kısa süre kala dolandırıcılar da bu geçişi fırsat olarak kullanmaya çalışıyor. Twitter üzerinde Vitalik Buterin adını kullanan sahte hesapların sayısında büyük artış olduğu görülürken, hesapların önemli bir bölümünün de onaylı yani "mavi tikli" olması dikkat çekiyor.

Ethereum tarihinin en önemli güncellemesi yarın sabah erken saatlerde gerçekleşecek. Merge yani Birleşme’nin tamamlanmasına saatler kala ise dolandırıcılar yine sosyal medyayı kullanarak para kazanma yoluna gidiyorlar.

Sahte Ethereum hediyesi kampanyaları her yerde…

Vitalik Buterin’in ismi ve görüntüleri kullanılarak yapılmaya çalışılan dolandırıcılıklar Youtube ve Twitter gibi milyonların kullandığı sosyal mecralar için yeni bir durum değil. Hatta Buterin daha önce bu konuda çeşitli uyarılar da yapmıştı. Ancak Twitter’da yeni bir “taktik” daha ortaya çıktı. Dolandırıcılar ele geçirdikleri onaylı hesaplar üzerinden de “sahte hediye Ethereum” kampanyaları duyuruyorlar. Onaylı hesap işaretini gören kullanıcılar, hesabın gerçek adına bakmadan tuzağa düşebiliyorlar.

Aşağıdaki örnekte de olduğu gibi kendisini Vitalik Buterin’in resmi ehsabı gibi gösteren bir kişi, 100 bin ETH dağıttığını iddia ediyor ve takipçilerden paylaşılan linke tıklamasını talep ediyor. Linke tıklandığı zaman ise ya virüslü/tuzaklı bir siteye gidiliyor ya da sizin de ETH göndermeniz isteniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer bir durum Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk için de yapılıyor. Twitter ile davalık olan Musk sürekli olarak bu durumdan şikayet ediyor.

Buterin son olarak, kendisiymiş gibi dolandırıcılık yapan bir hesapla dalga da geçti. Kendisine hiçbir mesajın gelmediğini belirten Buterin, “Neden herkes sessiz anlamıyorum” dedi ve ironi yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl