Merge sonrası Ethereum fonlarından çıkış, Bitcoin’e ise giriş var

Kripto para fonlarında geçtiğimiz hafta son dönemin en durgun zamanlarından biri oldu. Fonlara net 7 milyon dolar giriş olurken, Ethereum'daki çıkışlar ise dikkat çekti. Bitcoin fonlarına haftalık 17.4 milyon dolarlık yatırım yapılırken, Ethereum fonlarından ise 15.4 milyon dolarlık çıkış vardı.

Kripto paralara direkt olarak yatırım yapmayan şirket veya bireylerin tercihi olan fonlar geçtiğimiz hafta göreceli olarak çok durgun bir dönemi geride bıraktı.

Avrupa’nın en büyük kripto para fon sağlayıcısı olan Coinshares, 12-16 Eylül arasındaki haftayı yansıtan rakamlarını açıkladı.

Ethereum çıkışlarını Merge de durduramadı

Ethereum fonlarından ayalrdır yaşanan çıkışlar, kripto para tarihinin en büyük gelişmlerinden biri olan Merge zamanınında da devam etti ve ETH fonlarından çıkışlar geçtiğimiz hafta 15.4 milyon dolar oldu. Buna ek olarak Ethereum fonlarındaki çıkışlar yılbaşından bu yana da tam 375 milyon dolara ulaştı.

Bitcoin’e yatırımlar sürdü

Ethereum’daki çıkışların aksine Bitcoin fonlarına olan girişler de dikkat çekti. Bu tarz fonlara toplamda 17.4 milyon dolarlık giriş oldu. Short Bitcoin fonları da yine pozitif bir görünüm sergiledi ve 2.6 milyon dolarlık yatırım aldı.

Solana fonları 1.4 milyon dolar, XRP 300 bin dolar ve Cardano fonları da 100 bin dolarlık toplam yatırım gördüler. Toplam net yatırımlar ise 7.3 milyon dolar seviyesine geldi.

ABD ve Almanya lider

Fon yatırımlarının büyük bölümü ABD’den gelirken rakam 13.7 milyon dolardı. Almanya 11.7 milyon dolar ile ikinci sırada yer aldı. İsveç’teki fonlardan 15.8 milyon dolar çıkması da dikkat çekti. Son dönemde kripto dostu hamleler yapan İsviçre’de 1.2 milyon dolar, enflasyon sorunlarıyla boğuşan Brezilya’da ise 900 bin dolarlık kripto para fon yatırımları yapıldı.

Kripto para fonlarının toplam değeri 26 milyon 900 milyon dolar olurken, bu rakamın 17.6 milyar doları ise Grayscale’e ait. Grayscale şirketi son olarak ETHPoW fonu çıkarmak üzere de SEC’ye başvuruda bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl