Merge yaklaşıyor: Ethereum ve Ethereum Classic’te önemli yükseliş

Ethereum tarihinin en önemli güncellemesi olan Merge'e günler kala, İş kanıtı madencilerinin Ethereum Classic'e olan ilgisi devam ediyor. Bu ilgi madencilik yapmayan yatırımcılara da sıçrarken, Ethereum'daki artış da dikkat çekiyor.

Ethereum’da bugünkü Bellatrix güncellemesiyle birlikte artık startın verileceği Merge’e günler kala yatırımcıların hareketleri iyiden iyiye artmaya başladı. Ethereum’un yanı sıra Ethereum Classic’te de önemli yükselişler yaşanıyor.

ETC’den %28’lik artış

Ethereum PoW madencilerinin tüm dünyada belki de milyarlarca dolar harcadıkları cihaz ve donanımları yaklaşık bir hafta sonra, eğer her şey yolunda giderse, işlevsiz kalacak. Bu durum, Ethereum madencilerinin yavaş yavaş cihazlarını başka projelere geçirmesine neden oluyordu. Bu projelerin başında ise Ethereum Classic geliyordu. İşte son dönemde hash rate’inde rekorların kırıldığı ve sene başından bu yana %480’lik hash rate artışıyla saniyede 48 terahash’in ulaşıldığı Ethereum Classic’teki fiyat da son 24 saatte %28’lik bir artış gördü. ETC 40 doların üzerine çıktı. PoW madencileri Ethereum Classic geçişlerini hızlandırırken bazı madencilik havuzları da operasyonlarını bu yöne doğru kaydırmaya başladılar.

Ethereum’dan Bitcoin paritesinde senenin rekoru

Öte yandan Ethereum’da da yukarı yönlü hareketler dikkat çekiyor. Dolar paritesinde Merge fiyatlamasını yapmamasıyla eleştiriler alan ikinci en büyük kripto para, Bitcoin paritesinde ise senenin rekorunu kırdı. Ethwereum, Binance borsasında bugün 0.084 BTC’ye kadar çıktı ve şu anda da 0,0830 BTC’den işlem görüyor. Ethereum Bitcoin paritesinde Haziran ayındaki en düşük seviyesinden de %72’lik yükseliş yaşamış durumda…

Bitcoin dominansı yerlerde! Son 4 yılın en düşüğü…

En büyük kripto para Bitcoin’in dominansında son dönemde görülen düşüşler de devam ediyor. Dominans bugün itibariyle %40’ın da altına düştü ve şu anda %39.1 olarak görülüyor. Ethereum’un Merge güncellemesi ve 21 Eylül’deki Fed faiz kararı şu an için ilginin Bitcoin’den uzaklaşmasına sebep olmuş gibi görünüyor. Bitcoin dominansının bu seviyeye düştüğü son tarih 2018 yılıydı. Dominans çok büyük fiyat düşüşlerinin yaşandığı Haziran ayında %48’in de üzerine çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl