Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsızız

Son dönemde ABD dolarının Türk lirası karşısında değer kazanmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "TCMB aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir" derken, kripto paralara da değindi. Kavcıoğlu, "Belli bir kısım dövizin kripto paralara gitmesinden rahatsızız" açıklamasını yaptı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan döviz ve kripto para açıklaması geldi. Dün, satış yaparak döviz kurlarına direkt müdahalede bulunan merkez bankasının bugün video konferans ile yapılan yatırımcı toplantısında konuşan Kavcıoğlu, “Döviz mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için kısa süre içinde düzenleme yapacağız” dedi.

“Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız”

Nisan ayında da yaptığı açıklamada kripto paralara giden paralardan mutlu olmadıklarını dile getiren Kavcıoğlu benzer bir açıklama yaptı ve “Döviz tevdiat hesaplarının (DTH) büyük kısmı TL mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.” dedi.

Kavcıoğlu daha önce Türkiye’de kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını söylemişti. Hatırlanacağı üzere, Nisan ayında Bitcoin’in 64 bin dolarlık fiyatın üzerine çıkması, Thodex olayları ve genç nüfusun bu sektöre ilgisinin olması kripto paraların ciddi şekilde tartışılmasına yol açmış ve yine Nisan ayında TCMB, yayımladığı yönetmelik ile kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Geçtiğimiz gün de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne kredi ile alınan kripto paralar hakkında bir uyarı yazısı göndermişti. Kurum, bankaların hem bireyler hem de şirketlere verilen kredilerin kripto paralara harcanmaması konusunda hassasiyet gösterilmesini talep etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Celal Cevapla

    Ben turkiye cumhuriueti. Yonetici olsam sitrme entegrasyonuna onculuk exerim