Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Merkez Bankası, Blockchain çalışmalarına başladı

Yeni Şafak’tan Emine Açar’ın haberine göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Blockchain teknolojisiyle ilgili çalışmalar yapmak üzere bir çalışma grubu oluşturdu. Gruba, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu‘nun yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine de dahil edildi. İlerleyen dönemde gruba Maliye’nin de katılması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay, “Bugün blokchain sistemini tartışır olduk. Bu teknolojilerle çok kısa sürede hem bankalar hem de merkez bankaları çalışır olacak. Bu yapılara bankaların da kayıtsız kalması mümkün...

Yeni Şafak’tan Emine Açar’ın haberine göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Blockchain teknolojisiyle ilgili çalışmalar yapmak üzere bir çalışma grubu oluşturdu. Gruba, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu‘nun yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine de dahil edildi. İlerleyen dönemde gruba Maliye’nin de katılması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mustafa Okay, “Bugün blokchain sistemini tartışır olduk. Bu teknolojilerle çok kısa sürede hem bankalar hem de merkez bankaları çalışır olacak. Bu yapılara bankaların da kayıtsız kalması mümkün değil.” dedi.Okay açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“1992 yılında ele alınan EFT sistemi kullandığı altyapı ve yapısı gereği Avrupa’da örnek gösterildi. 2012 yılında da tamamen kendi iç kaynaklarımızla geliştirildi. Bugün sistem oldukça güvenli ve işlemleri saniyelerle yapılır hale gelen milli bir sistem haline geldi. Tüm dünyanın üzerinde konuşmaya başladığı blokchain sistemini de en ince ayrıntısına kadar tanımalı ve hayatımıza girdiğinde onu milli ve güvenli şekilde kullanmalıyız.”

‘Yasaklama olmaz’

“Bu teknolojiler kaçınılmaz. Dünyada değişik ülkelerde halen üzerinde çalışılıyor ve birtakım önlemler alınıyor. Doğrudan yasaklamalara gidilirse de olmaz, tamamen serbest bırakılırsa da. Biz de Merkez Bankası ve ilgili kurumlarla sayısal teknolojiler ve sanal paralarla ilgili bir çalışma başlattık. Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine ile neler yapılabilir diye masaya oturuyoruz. Belli periyotlarla toplanıp konuyu tartışıyoruz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl