Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

TCMB Başkanı Ağbal, dijital para testleri için ikinci yarıyı işaret etti

TCMB Başkanı Naci Ağbal, dijital parada kavramsal aşamanın tamamlandığını, pilot testlerin 2021'in ikinci yarısında başlatılmasının hedeflendiğini açıkladı.

naci-agbal

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, dijital parada ilk testler için 2021’in ikinci yarısını işaret etti.

Milletvekillerinin Merkez Bankasının faaliyetlerine ilişkin sorularını yanıtlayan Ağbal, “Dijital para konusunda başlatılan Ar-Ge projesi var. Şu anda bu projenin kavramsal aşaması tamamlanmış durumda. 2021’in ikinci yarısında pilot testlere başlanmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

TCMB, dijital para çalışmalarına 2020 yılında hız verdi. Banka, geçtiğimiz aylarda dijital para çalışmaları üzerinde görev almaları için 10 uzman yardımcısı ilanı açmıştı.

Dijital para konusu, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda yer almıştı. Bu plana göre, dijital para testlerinin 2021’de tamamlanması hedefleniyor. Öte yandan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ne de ulusal bir blokzincir altyapısı geliştirilmesi planı dahil edilmişti.

Bu arada Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer, TCMB ile resmi olmasa da blok zinciri kounsunda ön görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül ayında TEKNOFEST’te yaptığı konuşmada, “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka, blokzincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında başarı elde etmemek için hiçbir sebep yoktur.” ifadelerini kullanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl