1inch Network’e 175 milyon dolarlık dev yatırım

Popüler merkeziyetsiz borsa uygulaması 1inch'in arkasındaki kripto para projesi olan 1inch Network, bugün yaptığı açıklamayla B Serisi fonlama turunda 175 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Yatırım yapan şirketler arasında Amber Group, Alameda Research, VanEcK ve ABD'li borsa Gemini'ın yatırım kolu Gemini Frontier Fund da bulunuyor.

1inch

Son dönemde çok ciddi yatırımlar alan kripto para şirketleri ve platformlarına önemli merkeziyetsiz borsalardan biri olan 1inch de eklendi. Yapılan resmi açıklamada, 1inch Network’ün B Serisi yatırım turunda 175 milyon dolarlık yatırım aldığı belirtildi. Şirket bugüne kadar toplamda sadece 14.8 milyon dolar yatırım almıştı.

Yatırım turuna kripto finansal hizmetler şirketi Amber Group liderlik ederken, FTX borsasının genç kurucusu Sam Bankman-Fried’ın sahibi olduğu bir başka firma Alameda Research, geçtiğimiz haftalarda ETF başvurusu SEC tarafından reddedilen varlık yöneticisi şirket VanEck, Celsius, Nexo ve Gemini Frontier Fund gibi şirketler de yer aldı.

1inch token, yatırımcılara indirimli satıldı

Amerikan medyasından The Block’un verdiği bilgiye göre ise 1inch, bu yatırım turunda token’larını indirimli fiyattan şirketlere sattı. Fiyatın 1.50 dolar olduğu belirtildi. Fiyat herkese açık borsalarda ise şu anda yaklaşık 4.20 dolardan işlem görüyor. Şirket indirimli fiyattan satılma durumuyla alakalı olarak, ağın geliştirilmesi için önemli yatırımcıları çekmek amacıyla böyle bir uygulamaya gittiğini açıkladı.

Hedef kurumsal firmalar

Yatırımın ardından konuşan kurucu ortak Sergej Kunz, ellerine geçen taze yatırımla beraber hedeflerinin, içinde bankalar ve serbest yatırım fonlarının da olduğu kurumsal firmalara hizmet vermek olduğunu söyledi:

“Avrupa ve ABD’de lisans almak istiyoruz. İlk adım olarak Avrupa’yı görüyoruz. Almanya, Lihtenştayn ve Cebelitarık’ta uygun regülasyon fırsatlarını araştırmaktayız. Birçok avukatla, hangi lisansların alınması gerektiği konusundaki görüşmelerimiz devam ediyor.”

Bilindiği üzere 1inch, sadece kurumsal firmalara özel 1inch PRO adında bir ürün de çıkarmanın çalışması içinde… Kunz, bu ürünün çıkış tarihi olarak 2022 sonu ile 2023 başını gösterdi.

Kurumsal firmalar için “izin havuzları” oluşturacaklarını belirten Kunz, perakende müşterilerin de 1inch PRO ürününe erişme fırsatını elde edeceğini ancak bunun için KYC ve AML (müşterini tanı ve anti-para aklama kuralları) gerekliliklerine uymalarının zorunlu olacağını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl