DeFi tarihine geçecek olay: Societe Generale, MakerDAO’ya başvurdu

Fransa'nın en büyük bankalarından biri olan Société Générale, en büyük DeFi protokollerinden biri olan MakerDAO ile kurumsal benimsenme açaısından tarihi öneme sahip bir çalışma başlatıyor. Fransız bankası, token'laştırılmış tahvil teminatını kullanarak 20 milyon dolarlık MakerDAO kredisine başvurdu.

Fransa’nın çokuluslu bankacılık kurumu dev şirket Société Générale (SocGen), dün MakerDAO’nun borç platformunda, sabit coin DAI borcu için, bankanın zincir üstü tahvil token’larının teminat olarak kabul edilmesi için bir başvuruda bulundu.

Birkaç firma ve üçüncü tarafların aracılık ettiği ve hukuki yapısının karmaşık olduğu belirtilen kredi başvurusu, 20 milyon dolarlık DAI için yapıldı. Uzmanlar, bu başvurunun merkeziyetsiz finans tarihinde bugüne kadarki en büyük kurumsal adım olduğunu belirtiyorlar.

Yıllardır blok zincir varlıkları konusunda çalışıyorlar

Başvuru, bankanın dijital varlıklara odaklanan ve regüle edilmiş bir alt şirketi olan Forge tarafından yapıldı. Bilindiği üzere SocGen, blok zincir varlıkları üzerinde denemeler yapan lider kurumlardan bir tanesi ve 2019 yılından bu yana Ethereum blok zinciri üzerinde token’laştırılmış tahviller çıkarıyor.

2020 yılında çıkarıldı

SocGen’in başvuru için teminat olarak gösterdiği token’laştırılmış tahviller, 2020’de ihraç edildi, sabit %0’lık bir orana sahip ve vadeleri de 2025 yılında doluyor. Tahviller, Moody’s ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarından da AAA notu aldılar. SocGen, teklifte kredinin bir pilot proje için kullanılacağını ve projenin hedeflerinden birinin de Fransız kanunları altında bir deneyin şekillendirilmesine yardımcı olmak olduğunu belirtti.

Hukuki açıdan zorluklar olabilir

Akıllı kontratlar konusunda uzmanlığı bulunan iki taraf için yaşanabilecek hukuki problemler ise, gerçek-dünya şirketlerinin zincir üstü ve kendi kendini yönetebilen sistemlerle etkileşime girmek istedikleri zaman gördükleri zorluklar ve bunun hukuki çerçeveye sığdırılması olması bekleniyor.

Başvurunun 6 önemli öğesi…

Başvuruyu yapan SocGen etrafında 5 öğe birden (toplam 6) bulunuyor.

Bunlar;

  • SocGen Forge;
  • MakerDAO protokolü;
  • Fransız yasalarına göre kredi şartlarını Maker adına gerçek dünyaya uygulamak için bir lazım olan aracı güvenlik kurumu olarak hizmet verecek DIIS Grubu
  • Göreve henüz getirilmemiş bir MakerDAO yasal temsilcisi
  • DAI kredisinin dolar olarak değiştirilmesini kolaylaştıracak ve büyük ihtimalle saklama hizmeti verecek olan (merkezi bir borsa olabilir) ismi açıklanmayan bir üçüncü taraf.

CoinDesk‘e konuyla ilgili açıklama yapan bir MakerDAO geliştiricisi, protokolün hukuki temsilcilik konusunda elinde birkaç seçeneğin olduğunu belirtti ve “Temsilci muhtemelen, bizim çalışmalar yaptığımız kurumlardan bir tanesi olacak. Hangisinde karar kılındığı konusunda ise emin değilim” dedi.

MakerDAO, Nisan ayında bir gerçek-dünya emlak kredisini finanse etmek için 38 bin dolarlık DAI sabit coin’i yaratmıştı. Bu haberin ardından Maker fiyatı 4 bin doların üzerine çıkmıştı. Fiyat şu anda ise 2370 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl