Bitcoin ETF reddine farklı bakış: Grayscale kazandı, yatırımcılar kaybetti

SEC'nin Grayscale'in Bitcoin ETF talebini reddetmesinin yankıları devam ederken, kripto analiz firması Messari analisti Ryan Selkis ise bu ret sayesinde Grayscale'in çatı şirketi Digital Currency Group ve kurucusu Barry Silbert'ın, yıllık 200 milyon dolarlık işlem ücret gelirini almaya devam edeceğini, ETF'in kabul edilmesi durumunda ise şirketin büyük bir kayba uğrayacağını yazdı.

Kripto para analiz şirketi Messari analisti Ryan Selkis, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale şirketinin ETF talebini reddetmesinin firma açısından olumsuz gözükse de, yıllık 200 milyon dolara varan bir geliri elde etmeye devam etmesini sağladığını belirtti.

“200 milyon doların üzerinde kâr kaybı”

Messari analisti, ETF talebinin kabul edilmesi durumunda Grayscale’in aslında yıllık 200 milyon dolarlık kâr miktarını kaybedeceğini belirtti:

“Eğer SEC, Grayscale’in ETF dönüşüm talebini kabul etseydi, şirketin gelirlerinde yüzde 50’den fazla bir azalma olacaktı. Bir ETF, açıkça Grayscale için para kaybı demek olacaktı çünkü yönetim altındaki varlıklar için alınan ücret alınmayacaktı. DCG için yıllık 200 milyon doların üzerinde bir kâr azalışından bahsediyoruz”

“SEC’nin inadına verme ihtimali sıfır değil!”

SEC’nin verdiği kararın altında Grayscale’in aldığı primlerin kurum tarafından olumsuz görülmesinin etkisi olabileceğini belirten Selkis şu ifadeleri kullandı:

“Burada ilginç olan nokta, SEC’nin Grayscale’e inadına engel olma şansının sıfır olmamasıdır. Çünkü tarihi anlamda ‘kötü’ olarak nitelendirdikleri bir uygulamayı ödüllendirmek istememiş olabilirler. Grayscale konusunda kötü işlemler yapan 3AC’nin iflasa giden yolu da aslında burada başlamıştı. Kaldıraçlı şekilde büyük bir GBTC hissesine sahip olan 3AC’nin elindeki hisse oranı bir dönem %6’ya kadar çıkmıştı”

Selkis şu anda aşırı derecede indirimli bir fiyatta olan GBTC hisselerinin bir geri ödeme programıyla elden çıkarılamadığını, bunun arkasında ise M Regülasyonu denilen ve 2016’da Grayscale ile SEC arasında hukuki bir mücadele yaşanmasına neden olan kuralın olduğunu belirtti. Kural şu anda Grayscale’in, özel satışlarla hisse sunarken aynı zamanda bu hisseleri başka bir taraftan geri almasına izin vermiyor.

“SEC, GBTC ETF’ini uzak tutabilir çünkü…”

Messari analisti Grayscale’in, işlem ücretlerinden yüzlerce milyon dolar feragat anlamına gelen bu hamleyi yapma olasılığını düşük görüyor ancak burada SEC’nin devreye girebileceğini belirtiyor:

“Burada SEC daha anlayışlı olabilir ve GBTC ETF’ini aslında piyasadan uzak tutarak, hissedarların piyasa seviyesinden geri ödeme yapılabilir çünkü bu fon şu anda bir gölge bankacılık ile kripto para kredi yayılmasına benzin dökmek dışında bir işe yaramadı”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl