Hisseleri tepetaklak olan Meta binlerce çalışanıyla yolları ayırıyor

Son kazanç raporunda metaverse kolunun milyarlarca dolar zarar açıkladığı ve 2023'te de bu kayıpların devam etmesi beklenen Meta şirketi binlerce çalışanının işine son vermeyi plânlıyor.

ABD’de büyük teknoloji şirketlerinin işten çıkarma hamleleri devam ediyor. Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’ın yüzde 50’ye yakın çalışanını işten çıkaracak olmasının ardından şimdi de benzer bir adım Meta’dan geliyor.

Son dönemde hisse fiyatlarında çok ciddi düşüşlerin olduğu Meta’nın da binlerce çalışanıyla yolları ayıracağı belirtildi. Haber ABD’nin önemli finans medyası kuruluşlarından olan Wal Street Journal tarafından paylaşıldı.

WSJ’nin haberine göre şu anda 87 binden fazla çalışanı olan Meta şirketinin işten çıkarma oranı, ABD’deki teknoloji firmaları arasındaki en büyük işten çıkarma hamlelerinden biri olabilir. Hatırlanacağı üzere şirket, Eylül ayında işe alımları sonlandırdığını açıklamıştı. Firma yaptığı açıklamada çalışan sayısını azaltma adımıyla masraflarının yüzde 10’undan kurtulmayı hedeflediğini belirtmişti.

Web3 ve metaverse yatırımlarıyla bilinen şirketler arasında çalışanalrının büyük bölümüyle yolları ayıracak firma tabii ki sadece Meta değil. Geçtiğimiz kısa süre içerisinde NFT yatırımlarıyla bilinen Dapper Labs, kripto para borsası BitMEX ve Mythical Games de yine işten çıkarma hamlelerini duyurmuşlardı.

Meta’nın metaverse kolu olan Reality Labs şirketi sadece 3. çeyrekte 3.7 milyar dolar zarar açıklamıştı. Firmanın bu seneki toplam zararı da 9.5 milyar dolara yaklaşmıştı.

Resesyon korkularının yaşandığı ABD’de Fed son olarak 4. kez 75 baz puan faiz artırımında bulunmuş, ülkedeki son tarım dışı iş verisi de +261 bin olarak açıklanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl