Meta hissedarından Mark Zuckerberg’e mektup: Metaverse yatırımları azalmalı

Meta Platforms'un hissedarlarından olan Altimeter Capital şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO'sundan, Mark Zuckerberg'e metaverse yatırımlarını azaltması yönünde bir mektup yazıldı.

Geçtiğimiz sene Facebook olan çatı şirketin adını Meta olarak değiştiren ve metaverse, VR ve AR yatırımlarına yönelen Mark Zuckerberg’e “Yatırımları azalt ve sakin ol” önerisi yapıldı ve bu öğütleri içeren bir mektup yazıldı.

Mektubu yazan kişi ise Meta Platforms’un hissedarlarından olan Altimeter Capital şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su konumundaki Brad Gerstner’dı.

“Ölümcül hataya sebep olabilir”

Gerstner, Meta’nın son dönemdeki agresif yatırım politikalarını eleştiren mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Meta bu dönemde bazı aşırlıklara kaçıyor. Çok fazla insan, çok fazla fikir ve biraz da aciliyet söz konusu… Bu odaklanma eksikliği, büyüme dönemlerinde çok fazla görülmez ancak büyüme yavaşladığında ya da teknoloji değiştiğinde ölümcül olabilir”

“Çalışan iderleri ve VR yatırımları da azaltılmalı”

Altimeter CEO’su aynı zamanda mektubunda Meta’nın çalışan giderlerini %20 oranında azaltmasını ve metaverse ile sanal gerçeklik (VR) yatırımlarını yılda 5 milyar dolardan fazla olmayacak şekilde düşürmesini de önerdi. Gerstner ayrıca şirketin uzun dönemli yatırımları için yaptığı yıllık harcamayı da en az 5 milyar dolar azaltmasının daha iyi olacağını söyledi.

Horizon Worlds hayal kırıklığı yaratıyor

Hatırlanacağı üzere ABD medyasının önemli kurumlarından Wall Street Journal son olarak, Meta şirketinin metaverse platformu olan Horizon Worlds’ün aylık aktif kullanıcı hedefinin 500 bin olduğunu ancak şu anki rakamın ise 200 bin civarında yer aldığını belirten bir haber yapmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl