Meta, yapay zeka şirketinin algoritmasını çalmakla suçlanıyor

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp ve Messenger uygulamalarına bir yapay zeka sohbet aracının ekleneceğini açıklayan Meta için, bir ABD mahkemesinden kötü haber geldi. Meta'nın, Neural Magic şirketinin algoritmasını çalmasıyla ilgili açılan davanın iptal edilmesi talebi, hakim tarafından reddedildi.

Boston mahkemesinde görülen ve Meta Platforms şirketinin, Neural Magic startup’ına ait olan gizli bilgileri çaldığına yönelik açılan davada önemli bir karar alındı. ABD bölge hakimi olan Denise Casper, Meta’nın, davanın iptal edilmesine yönelik talebini kabul etmedi.

Bu kararla birlikte Meta, yapılan suçlamalar karşısında hakim karşısına çıkmak zorunda kalacak. Mahkeme ayrıca Meta’nın, Neural Magic’e 766 milyon dolar telif hakkı ödemesi gerektiğini belirten bir uzmanın ifadesine de izin verdi.

Massachusetts merkezli bir startup olan ve iki MIT araştırmacısı tarafından kurulan Neural Magic; Andreessen Horowitz, VMware, Comcast ve Verizon gibi şirketlerden de yatırım aldı. Şirket, Meta’yı ilk olarak 2020 yılında, basit bilgisayarların, karmaşık matematiksel hesaplamaları çözebilmesi için geliştirilen algoritmasını çalmakla suçlamıştı.

Mühendis algoritmaları çaldı mı?

Mahkeme belgelerine göre Meta ayrıca; Neural Magic’in bilgisayar mühendisi olan Aleksandar Zlateski’yi de bünyesine kattı. Zlateski’nin de, şu an Neural Magic teknolojisinin temelini oluşturan algoritmaları Meta’ya götürdüğü iddia ediliyor.

Dava sürecinin eylül ayında başlayacağı belirtilirken, iki şirketin yetkililerinden ise henüz bir açıklama gelmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl