Meta’dan metaverse için sanal para planı

Facebook’un çatı şirketi Meta, geliştirme aşamasındaki metaverse‘ü için bir sanal para oluşturmayı araştırıyor.

Financial Times’ın ismini vermek istemeyen kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, oluşturulması gündemde olan sanal paranın blok zinciri tabanlı bir kripto para olması ise beklenmiyor. Bunun yerine, popüler video oyunu Roblox’un parası Robux’a benzer şekilde, şirket tarafından merkezi olarak kontrol edilebilecek uygulama içi token’lar sunmaya daha yakın. Meta’nın ayrıca, Facebook gruplarında önemli katkılar karşılığında ödül olarak verilebilecek sosyal token’lar veya itibar token’ları gibi token’lar çıkarmayı da araştırdığı belirtiliyor. Bu konulardaki girişimlerin çoğunun henüz erken aşamalarda olduğu, değişebileceği veya piyasaya sürülmeden rafa kaldırılabileceği kaydediliyor.

Öte yandan Instagram’ı NFT’lerle entegre etmek için çalışma yapıldığı da biliniyor. Zuckerberg, Instagram’ın yakında NFT’leri destekleyeceğine dair haberleri doğrulamıştı. Meta CEO’su, kullanıcıların Instagram’da NFT de ‘mint’leyebileceklerini aktarmıştı.

Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, Facebook ve Instagram’ın popülaritesi düşerken alternatif gelir akışları yaratmaya ve kullanıcıları elinde tutabilecek özellikler geliştirmeye kafa yoruyor. Şirketin ana sosyal medya platformları Facebook ile Instagram’ın popülaritesindeki düşüş, Meta’nın yıllık 118 milyar dolarlık reklam temelli gelir modeline tehdit oluşturuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl