Meta’dan metaverse’te 9 milyar doları aşan zarar

Facebook'un çatı şirketi Meta, üst üste ikinci çeyrekte de gelirlerinde düşüş kaydetti. Şirketin hisselerinde ciddi düşüşler olurken Meta'nın sanal gerçeklik gözlüklerine odaklanan ve metaverse yatırımlarıyla bilinen Reality Labs firmasının ilk üç çeyrekteki toplam zararı da 9 milyar dolardan fazla oldu.

Geçtiğimiz günlerde bir hissedarının metaverse yatırımlarını azaltması gerektiğini söylediği Meta şirketi dün akşam saatlerinde çeyrek kazanç raporunu açıkladı. Rakamlar beklentilerin altında kalırken hisse başına kâr 1.64 dolar oldu. Beklentiler 1.89 dolardı. Şirketin geliri ise 27 milyar 710 milyon dolar olarak açıklandı. Gelir 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe oranla %4 düştü.

Hisse fiyatı 2016 seviyesine düştü

Meta şirketinin giderlerinde de ciddi artış olduğu görülüyor. Geçen yıl aynı döneme göre giderler %19 arttı ve 22.1 milyar dolara ulaştı. Rakamların açıklanmasının ardından Meta hisselerindeki düşüş dikkat çekti. Bir ara 108 dolara kadar düşen hisseler günü 129 dolardan kapattı. Hisse değeri 2016 yılının Mart ayındaki seviyesine kadar geriledi.

Reality Labs’in zararı büyük

Şirketin VR yani sanal gerçeklik gözlükleri üreten ve metaverse konusunda önemli yatırımlar yapan alt firması Reality Labs’deki düşüş ise gözlerden kaçmadı. Geçen senenin aynı dönemine göre yarı yarıya düşen gelirler bu çeyrek için 285 milyon dolar olarak açıklandı. Reality Labs’in 2022’deki toplam zararı da 9.4 milyar dolara ulaştı.

Meta’dan yapılan açıklamada ise 2023’te zararların artabileceği ancak daha sonraki yıllarda daha fazla yatırım alınmasının plânlandığı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl