Metamask yeni kripto dolandırıcılığı için uyardı: Adres zehirleme

Kripto para dolandırıcıları, dikkatsiz yatırımcıları cüzdan adresleri üzerinden de kandırma yöntemine gitti. Cüzdan hizmeti veren Metamask şirketi son uyarısında "Adres zehirleme" taktiğine değindi ve kullanıcıları uyardı.

En önemli kişisel kripto cüzdan sağlayıcılarından biri olan Metamask son yaptığı uyarıda “adres zehirleme” adını verdiği bir dolandırıcılık konusunda uyarılarda bulundu. Bu yeni dolandırıcılık faaliyetinin son dönemde yükselişte olduğunu belirten şirket, dikkatli olunarak böyle bir saldırıdan kurtulmanın kolay olduğunu belirtti.

Benzer adres yaratak göz yanılgısı…

Yapılan açıklamada kullanıcı normal bir gönderim yaptıktan sonra dolandırıcıların, onun adresine hiçbir değeri olmayan bir token gönderdiklerini ve bu sayede cüzdanın işlem geçmişine yeni bir satır eklendiği belirtildi. Değersiz token’ın geldiği adres ise kullanıcının gönderim yaptığı adres ile benzeyen bir hesap oluyor. Adresin ilk ve son harfleri, kullanıcının gönderim yaptığı adres ile aynı yapılıyor ancak diğer harf ve rakamlar değişik oluyor. Dolandırıcılar, cüzdan sahibinin bunu fark etmemesini ve işlem geçmişi üzerinden bir başka gönderim yaparken, göz yanılgısı sayesinde, bu yanlış adresi seçerek kendilerine para göndermesini umuyor.

Metamask kullanıcılarına önerisinde, adresleri kesinlikle birden fazla kez kontrol etmelerini veya adres defteri yolunu kullanmalarını önerdi.

Son dönemde özellikle “phishing” olarak da bilinen oltalama saldırıları sonucu birçok kişinin e-mail adresleri üzerinden şifrelerinin ele geçirilmesi durumu da yaşanıyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl