Meta, metaverse uygulamasında hedef düşürdü

Meta'nın amiral gemisi metaverse uygulaması Horizon World'de aylık aktif kullanıcı sayısı hedefi, 500 binden 280 bine düşürüldü.

Facebook’un ana şirketi Meta, amiral gemisi metaverse uygulaması Horizon World’de, yıl sonuna kadar ulaşmayı planladığı kullanıcı sayısı hedefini 280 bine düşürdü. Şirket, başlangıçta yıl sonuna kadar aylık 500 bin aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefliyordu.

Wall Street Journal‘ın haberine göre, platformun mevcut aylık aktif kullanıcı sayısı ise 200 binin altında. Ayrıca Horizon’a gelen çoğu ziyaretçinin ilk aydan sonra uygulamaya geri dönmediği belirtildi. Meta çalışanları tarafından hazırlanan şirketin özel belgelerine göre, kullanıcı tabanı bahardan bu yana istikrarlı bir şekilde azaldı. Horizon, avatar olarak görünen kullanıcıların alışveriş yapabilecekleri, partilere katılabilecekleri ve çalışabilecekleri bir sanal evren olarak tasarlanmıştı.

Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platform ve uygulamaları aylık ortalama 3.5 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu da dünya nüfusunun neredeyse yarısına denk geliyor.

İsmi verilmeyen bir Meta yetkilisi, şirketin metaverse girişimlerinin uzun vadeli olarak tasarlandığını ve sürekli iyileştirmeler yapıldığını söyledi. Yetkiliye göre Meta, metaverse’ün bilişimin geleceği olduğuna inanmaya devam ediyor.

Horizon World

Söz konusu platforma Meta’nın Quest adı verilen sanal gerçeklik gözlüğü ile erişilebiliyor. Bununla birlikte, Quest sanal gerçeklik gözlüklerinin yarısından fazlası, satın alındıktan altı ay sonra kullanılmıyor. Gözlüklerin giriş modeli ise yaklaşık 400 dolara satılıyor.

Meta’nın hisseleri, TikTok gibi yükselen uygulamaların yarattığı rekabetin yanı sıra dijital reklamcılıkta karşılaşılan zorlukların da etkisi ile Eylül 2021’de beri yüzde 60’tan fazla düşüş yaşadı. Hisse fiyatlarının zirve noktasından bu yana şirketin piyasa değerinden 700 milyar dolar silindi.

Öte yandan Meta, metaverse’e yatırımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde şirket CEO’su Mark Zuckerberg, mimar, mühendis ve tasarımcıların metaverse’te çalışmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Quest Pro adlı yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü tanıttı. Bu yeni gözlükler, bin 500 dolarlık fiyat etiketine sahip. Şirket, diğer yandan ise mobil cihaz ve bilgisayarlar için Horizon’un bir web sürümünü geliştiriyor. Bu sürümün yıl bitmeden çıkarılması planlanıyor.

Metaverse Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl