Başbakan açıkladı: Japonya’dan metaverse ve NFT’de resmi adım

Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, ülkesinin büyüme stratejisinin artık metaverse ve NFT ile ilgili gelişmeler de dahil olmak üzere Web3 ile ilgili büyümeyi kapsadığını açıkladı. Başbakana göre hükümet, yeni hizmetlerin kolaylıkla üretilebileceği bir toplum geliştirme konusunda istekli görünüyor.

Japonya’nın çift meclisli ulusal yasama organı olan Ulusal Diyet önünde konuşma yapan Başbakan Fumiyo Kişida, dijital teknolojiyi kullanan yerel makamlara NFT’lerin verilmesinin, hükümetin dijital dönüşüm konusunda yaptığı yatırıma dahil olduğunu söyledi.

Web 3.0 alanında büyük teşvikler

Kişida, kabinenin, ulusal kimlik kartlarını dijitalleştirme planına işaret ederken metaverse ve NFT’lerden yararlanan Web 3.0 hizmetlerinin kullanımını artırmaya yönelik girişimleri de destekleyeceğini söyledi.

Japonya başbakanı, ülkenin ABD ile ortak bir çabanın parçası olarak teknolojik yatırımlarının yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretimini artıracağını söyledi.

Hükümetinin, teknoloji endüstrisini düzenleyen yasalar üzerinde çalıştığını söyleyen Kişida, Web3 ile ilgili altyapı da dahil olmak üzere yeni hizmetlerin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan kurumsal reformların yapıldığını belirtti.

Başbakan ayrıca yeni pazarlar açmayı ve doğrudan teknoloji, inovasyon, start-up gibi alanlara finansman sağlamayı amaçlıyor.

Yetenekli kişiler ve start-up’ların ülkeden gitmesinin önüne geçme planı

Başbakanın konuşması, Japonya’nın sıkı politikaları hafifletme kararlılığını resmen doğrular nitelikte. Mart ayında, çeşitli pay sahipleri ile muhalefet partileri, son birkaç yıldır aşırı düzenleme ve kısıtlayıcı vergi kuralları gibi sorunlar nedeniyle endişelerini dile getirmişti. Bu endişeler arasında, Japonya’daki potansiyel start-up şirketlerinin ve yetenekli kişilerin yurtdışına gitmeleri vardı.

Hükümetin uyguladığı katı kurumsal vergilerin bir sonucu olarak, kripto işletmeleri Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere taşınıyor. Lobi grupları hükümeti bu ücretleri hafifletmeye çağırıyor.

Japon hükümeti ağustos ayında 2023’te yürürlüğe girecek olan şirket dostu bir kripto vergisi önermişti. Başbakanın ekonomiyi canlandırma planının önemli bir hedefi de Web3 şirketlerinin büyümesini teşvik etmeye dayanıyor.

Daha fazlası için:

Metaverse Haberleri
NFT Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl