Metaverse’e yatırım yapan en büyük 10 şirket

Özellikle Facebook'un çatı şirket adını Meta olarak değiştirmesinden sonra ciddi şekilde konuşulan Metaverse, birçok şirketin yeni dünyaya adaptasyon yolunda yatırım stratejilerine dahil olurken, blok zinciri tabanlı yer satın alma platformu Parcl şirketi bu alana en çok yatırım yapan firmaları değerlendirdi. Oyun şirketlerinden arkadaşlık platformlarını ve teknoloji sağlayıcılarına kadar birçok şirket geleceği adeta metaverse için hazırlıyor!

Blok zinciri tabanlı küresel bir dijital emlak ve parsel satış şirketi olan Parcl, son blog yazısında metaverse’e yapılan yatırımları okuyucularına sundu. Şirketin içerik pazarlama yöneticisi olan ve 2017 yılından bu yana Web3, NFT ve özellikle de kripto paralar alanında çalışmalar yapan Conor Pritchard, metaverse’ün hayatımızdaki önemine vurgu yaptı ve dev şirketlerin bu alana yaptığı yatırımları detaylı şekilde yazdı.

Bilindiği üzere Google’dan Meta’ya ve diğer birçok teknoloji şirketine kadar milyarlarca dolara hükmeden firmalar metaverse konusunda çok hızlı ve hırslı bir yatırım stratejisi uyguluyorlar. Ancak birçoklarına göre metaverse hala tam anlamıyla bilinmiyor ve bu yatırımlar, önümüzdeki 5-10 yıllık süre içerisinde hiçbir işe yaramayabilir de…

Parcl’dan Conor Pritchard da metaverse’e yatırım yapan 10 büyük şirketin neden bu alana girdiğini ve ne hedefleyip bu zamana kadar ne sonuç elde ettiğini kaleme aldı. İşte Parcl yöneticisi Pritchard’ın metaverse’e yatırım yapan 10 şirketle ilgili yazdıkları:

1) META

Eski adı Facebook olan Meta, Metaverse’ün geleceği adına umutlu olan şirketlerden… Daha önce kendi sanal gerçeklik alanını yaratmak için 10 bin kişiyi işe alan Meta, bu anlamda 50 milyon dolarlık bir ön yatırım yapmıştı. Şirket, bu yatırımın meyvesini vermesinin 15 yıla yakın bir zaman alacağını düşünüyor.

Meta ayrıca VR gözlük teknolojisine de 10 milyar dolar yatırım yaptı ve şimdi bu alanda daha büyük bir genişleme için AR teknolojisine de yatırım yapmayı plânlıyor. Özellikle Oculus firmasını satın aldıktan sonra metaverse hedeflerine ulaşmak için gaza bastılar denilebilir.

Şirketin, sadece Facebook’ta ortaya çıkan bazı skandalları unutturmak maksadıyla Metaverse’e girmediği açık… Rakipler karşısında ise ne yapacağı hala bir muamma…

2022’nin ilk çeyreği itibariyle Meta’nın metaverse kolu 3 milyar dolar zarar etmiş durumda…

2) GOOGLE

2014 yılında Google, giyilebilir AR teknolojisini barındıran Google gözlükleriyle birçok şirketin önüne geçmişti ancak dünya o dönem onlara güldü ve bu yatırım tutmadı. Şimdi ise o günleri yeniden ortaya çıkarmak isteyebilirler.

Aslında o dönem, güvenlik ve mahremiyet konusunda tehlikeli bir örnek olan video kayıt özelliklerine sahip olduğu için “Google Glass” ile ilgili pek çok endişe bulunduğundan bahsetmeye gerek yok. CEO Sundar Puchai ile birlikte son dönemde metaverse’ün haritalandırılması ve Youtube’un sanal dünyalara aktarılması gibi şu anki hizmetlerin metaverse’e entegre edilmesi konusunu tartışıyorlar.

Şirket, direkt olarak metaverse projelerine yatırım yapan bir fona da 39.5 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

2022 yılının Google gözlüklerinin geri döndüğü yıl olup olmayacağını göreceğiz ancak dürüst olmak gerekirse, özellikle mahremiyet endişeleri anlamında çok ciddi soruların cevaplanması gerekiyor.

3) MICROSOFT

Şüphesiz ki Metaverse yatırımları konusundaki yatırımları heyecanla beklenen firmaların başında, kuruluşundan bu yana teknolojiye olan bağlılığından ötürü Microsoft geliyor.

Bilindiği gibi teknoloji devi son olarak “play-to-earn” konusunda ilerlemek için Activision Blizzard’ı satın almıştı. Bu sayede metaverse ekosistemine dahil oldular.

Microsoft ayrıca, karma gerçeklik uygulamaları içinde oluşturulmuş etkileşimli deneyimler sunan “Holoportation teknolojisi” üzerinde de çalışıyor.

bu teknoloji, kişinin bir avatar yaratarak değil ama kendisi olarak metaverse’e girmesine olanak tanıyor. Yani kendinizin fotogerçek haliyle metaverse’e ışınlanacaksınız.

4) NVIDIA

NVIDIA dünyanın lider GPU geliştiricisidir ve laptop’lar, oyun konsolları, PC’ler ve hatta kripto para madencilik cihazları için teknoloji üretir.

Tahmin de edebildiğiniz gibi şirket önümüzdeki yıllarda patlayacak olan metaverse bombasını iyi karşılamak için kendisini bu anlamda konumlandırmaya başladı. Daha fazla ekipman, teknoloji ve inovasyon üretip, daha ileri teknoloji GPU talepleri arttığında NVIDIA kendisinin ön saflarda yer almasını istiyor.

NVIDIA şu anda Omniverse aracını geliştiriyor. Omniverse, geliştiricilerin kendi uygulamlarını inşa etmelerine yardımcı olan, 3 boyutlu simülasyon ve tasarım platformu. Şirket ayrıca, kişilerin metaverse’te kendi gerçekçi avatarlarını yaratabilmesini sağlayan uygulamarı da geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

5) UNITY SOFTWARE

Metaverse konusunda lkendisini en iyi konumlandıran ve hatta buradaki büyük gelişmeden en çok avantaj elde edecek şirket Unity Software olacak gibi gözüküyor.

Unity şu anda dünyanın en iyi 1000 mobil oyununun %71’ine ve tüm PC ve konsol oyunlarının %50’sine teknoloji sağlıyor. Kabaca 5 milyar adet oyun odaklı cihazın içinde Unity tarafından olulturulan yazılımlar bulunuyor. Bunlar gerçekten çok etkileyici rakamlar.

Aslında burada Unity’nin elde edeceği avantaj kendi metaverse alanını yaratmaktan değil, tüm bu cihaz, uygulama ve oyunların birlikteçalışabilirlik açısından bağlantısını sağlamaktan geçiyor.

‍Unity Software ayrıca, 1.6 milyar dolara bir görsel efekt şirketi olan Weta Digital’ı satın aldı. Bu alım, Unity’nin kendi gerçek zamanlı 3 boyutlu teknolojisini yaratmasına katkı sunacak. Bu teknoloji de büyük ihtimalle, gerçek hayat tecrübesini sanal evrene taşımak isteyen birçok metaverse uygulamasında kullanılacak.

6) ROBLOX

Roblox zaten kendi metaverse’ünü yaratmış durumda… Platformunda 10 milyon kullanıcıya sahip… Son dönemin moda kelimesi metaverse onlar için blok zinciri, sanal ya da artırılmış gerçeklik özellikleriyle alakalı değil. Aslında metaverse onlar için kendi fırsatlarını yaratabildiğin bir alan… Yani, istediğin ne varsa onu oluşturabildiğin bir yer… Bir odada, bir DJ performansını sergilerken, avatar arkadaşlarınızla hemen yan odada poker oynadığınız sorunsuz bir dünya yaratabilir misiniz?

Eğer böyle bir yerde bulunmak istiyorsanız Roblox zaten sizin istediğiniz yerde… Roblox kendisine çok büyük bir yaratıcılar topluluğu geliştirdi ve onların kendi yarattıkları dünyalarda değişik organizasyonlarda 24 saat sosyalleşmesine izin veriyor.

7) TINDER

İlişkiler konusunda herkesin tercih ettiği bir uygulama olan Tinder da artık metaverse girdi. Hissedarlarına gönderdiği bir mektupta Tinder’ın çatı şirketi Match Group’un CEO’su Shar Dubey, metaverse hakkında “Kişilerin diğerleriyle etkileşime girmesi için, kaydırmanın ötesinde olan bir arayüz” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca, Tinder coins adı altında kendi coin’ini de çıkarıyor. Şu anda Avrupa’da bazı piyasalarda bunun denemeleri yapılıyor. Bu coin’ler kullanıcıların profillerine ek özellikler katmalarını sağlaması için kullanılacak. Örnek olarak hesap doğrulama, profile video ekleme gibi… Ancak en önemlisi coin’ler sanal ürün alımları ve ekosistem içindeki ticaretler için de kullanılabilecek.

Tinder ayrıca Güney Kore’deki birkaç üniversite kampüsünde de, kullanıcıların Singletown adlı bir alanda buluşup gerçek zamanlı ses kullanarak avatarlar vasıtasıyla etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan yeni bir konsepti deniyor. Bu sayede buluşacağınız kişiyle sanal barlar ya da parklarda da buluşabileceksiniz.

8) SHOPIFY

Shopify son olarak yeni AR/3D alışveriş özelliğini başlattı. Bu sayede firma sahipleri ürünlerinin artırılmış gerçeklik ve 3 boyutlu hallerini yaratabilecekler. Şirket, İngiltere merkezli olan AR platformu Poplar Studio ile ortaklık kurdu ve bu sayede, bu özelliği müşterilerine aylık 49 dolarlık fiyatlama üzerinden sunuyor.

Shopify ayrıca kendi NFT pazar yerinin de beta versiyonunu yayınladı. Üye olan herkes NFT’leri alıp satabiliyor. Sızıdırılan bazı belgelere göre ise Meta’nın da aynı yönde bir platform kurma plânı olduğu belirtiliyor.

9) EPIC GAMES

13 Nisan 2021 tarihinde Epic Games şirketi, metaverse’e yatırım yapmak için 1 milyar dolarlık yatırım turunu tamamladığını açıkladı. Şirket kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, “Epic ve metaverse için olan vizyonumuza destek veren yeni gelen ve daha önce aramızda bulunan yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Onların yatırımlar Fortnite, Rocket League ve Fall Guys’daki sosyal tecrübelerin geliştirilmesi sürecini hızlandıracak. Bu sayede ayrıca Unreal Engine, Epic Online Services ve Epic Games Store’daki oyun geliştiricileri ve yaratıcılara da ciddi destek olacaktır” dedi.

10) NIKE

Nike, metaverse atağına, 2020’de kurulan spor ayakkabı tasarım firması RTFKT’ı satın alarak başladı. Aslında RTFKT, basitçe sanal spor ayakkabılar üretiyordu ve metaverse trenine atlamak için fırsat kollayan Nike, bu durumu değerlendirmeyi başardı.

Nike aynı zamanda Roblox Metaverse’ünde, Nikeland adında bir sanal mağazaya da sahip ve burası 200 ülkeden toplamda 7 milyon kişinin ziyaret ettiği bir yer oldu. Şu anda Nike markası altında sanal spor ayakkabılar burada 100 bin dolardan fazla bir etiketle satılıyor ve büyük ihtimalle de yakında giyim konusunda da bazı adımlar atılacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl