Metropolitan Bank, kriptodan çıkış kararı aldı: Son gelişmeler ürküttü

Metropolitan Bank’ın bir kolu olan Metropolitan Commercial Bank kripto sektörünü bıraktığını bildirdi. Şirket, kararın kripto para sektöründeki son gelişmelerden ve bankalar için düzenleyici ortamdaki değişikliklerden kaynaklandığını belirtti.

MCB’nin başkanı ve CEO’su Mark DeFazio yaptığı açıklamada, “Kripto ile ilgili müşteriler, varlıklar ve mevduatlar hiçbir zaman şirketin işinin önemli bir bölümünü temsil etmedi. Ayrıca şirketi hiçbir zaman önemli finansal risklere maruz bırakmadı” diye konuştu. Bankanın CEO’su, kararın MCB’nin kriptodan uzaklaştığı 2017 yılına kadar uzandığını da sözlerine ekledi.

2023 yılında tüm ilişkiler tamamen sonlandırılacak

Açıklamaya göre, MCB’nin kripto paralarla ilgilenen dört aktif kurumsal müşterisi bulunuyor. Banka bu müşterilere banka kartı, ödeme ve hesap hizmetleri sunuyor. Bu müşteriler bankanın toplam gelirinin yaklaşık yüzde 1.5’ini ve tüm mevduatların yüzde 6’sını oluşturuyor. MCB bu ilişkileri 2023 yılı içinde tamamen sonlandırmayı planlıyor.

FTX’in batışı sebebiyle bankaların yol haritasında belirsizlik

Kripto para borsası FTX’in çöküşü ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’a yönelik dolandırıcılık suçlamalarının ardından kripto parayla ilintili olan bankalar için ileriye dönük yol belirsiz görünüyor.

Kripto para odaklı banka Silvergate Capital dahil olmak üzere birçok kurum ya FTX mevduatlarına sahipti ya da borsa ile iş yapıyordu. Bu da bankanın yeterli durum tespiti yapıp yapmadığına dair soruları gündeme getiriyor.

Sektördeki kaosun bankaların kripto şirketleriyle çalışmasını zorlaştırabileceği ya da bu şirketlerle çalışmayı tamamen bırakmalarına neden olabileceği belirtiliyor. Öte yandan, kripto şirketleriyle çalışmaya devam eden bankaların uyumluluk altyapıları ile güvenlik konusundaki itibarları nedeniyle yatırımcılar ve bu işletmeler için daha cazip hale gelebileceği söyleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl