‘Big Short’ Michael Burry, 2023’ü 2000 ve 2008’e benzetti

"The Big Short" filminde canlandırılan efsanevi yatırımcı Michael Burry, 2023 piyasasının dot-com ve konut çöküşlerini yansıttığı konusunda birtakım uyarılarda bulundu.

2008 krizini önceden tahmin eden ünlü yatırımcı Michael Burry, “tarih boyunca şişirilmiş egolara ve kâr hırsına sahip insanların aptalca riskler” aldıklarını ve bunun da “felaketle sonuçlandığını” iddia etti. Örnek olarak 2000’deki dot-com balonunu, 2008’deki konut krizini ve 2023’teki mevcut durumu gösterdi.

Ünlü yatırımcı, sildiği tweet’lerinde, finans dünyasının mevcut durumu hakkında bir uyarıda bulunurken, Silicon Valley Bank’ın (SBV) yöneticilerini “pervasızlıklarından” dolayı eleştirdi.

“Sorumsuzca hareket etme felaketle sonuçlanabilir”

Burry ayrıca hükümetlerin ekonomik krizler karşısında sıklıkla daha fazla para basma yoluna başvurduğunu ve bu taktiğin ‘işe yaradığı için’ aşırı kullanıldığına inandığını belirtti. Küresel ekonomi ve finans piyasalarına ilişkin endişeler artarken Burry, sorumsuzca hareket etmenin felaketle sonuçlanabileceğini hatırlattı.

Enron ile karşılaştırdı

Başarılı borsacı, SVB ile 2001 yılında muhasebe yolsuzluğu nedeniyle iflas eden enerji ticareti devi Enron arasında da karşılaştırmalar yaptı. Burry uyarılarında finans sektöründe daha fazla açıklık ve sorumluluk ihtiyacının altını çizdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl