Michael Saylor: Bir gün herkesin telefonunda Bitcoin olacak

Bilgi teknolojileri firması MicroStrategy'nin CEO'su Mcihael Saylor, Bloomberg TV'de Bitcoin hakkındaki fikirlerini yineledi. Saylor, en büyük kripto paranın çok uzun yıllar hayatımızda olacağını belirtti ve "Bir gün milyarlarca insanın telefonunda olacak" dedi.

Bitcoin’in dijital bir gayrimenkul olduğu düşüncesini yineleyen Saylor, portföy çeşitlendirmenin de birçok kripto para almak olmadığını, sadece Bitcoin almanın bunun için yeterli olacağını söyledi. Saylor’un değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bir gün milyarlarca insanın telefonunda olacak”

“Uzun vadeli düşünüyoruz. 10 yıllık bir Bitcoin bakış açımız var ve Bitcoin’in açık, dijital bir gayrimenkul olduğunu düşünüyoruz. Bir gün milyarlarca insanın, telefonlarında Bitcoin tutacaklarına inanıyoruz ve onlardan önce bunu yapmak istiyoruz. Bunun için de sabırlı olmak zorundayız ve öyleyiz.”

“Borçlanarak Bitcoin almakla akıllıca iş yaptık”

“Neden yatırımcılar, sadece Bitcoin’e yatırım yapmak varken MicroStrategy’ye de yatırım yapsınlar?” sorusunu da cevaplayan Saylor şunları söyledi:

“Yüzde 1,5’luk faiz ile 2.2 milyar dolarlık borç aldık. Eğer Bitcoin’i seviyorsanız, o zaman da 2.2 milyar dolarlık Bitcoin’in de yüzde 1,5’luk faiz ile bir bölümüne sahip olmayı istersiniz. Tabii ki, Bitcoin’in senede yüzde 1,5’tan fazla artacağına da inanıyorsanız… Dolayısıyla bu yatırımla bence akıllı bir iş yaptık diye düşünüyorum.”

“Daha fazla Bitcoin alacağız”

“Zamanla daha fazla Bitcoin alacağımızı düşünüyorum. Uzun vadede çok olumlu bakıyorum. Son çeyrekte Bitcoin konusunda dünyada olanlar gerçekten harikaydı. Vadeli işlemlerden Bitcoin piyasasına, hisse senetleri piyasasına kadar birçok yere bakıyoruz. Piyasa koşulları müsait olursa, yani fırsat gelirse Bitcoin alırız. Zaten aldığımızda da bilirsiniz.”

“Şehirlerin, devletlerin, şirketlerin, küçük yatırımcıların bilançolarında olacak”

“Bitcoin alıp uzun vade tutmanın en çok kazandıracak ve en az risk oluşturacak yatırım olduğuna inanıyoruz. Bazı insanlar portföy çeşitlendirmenin, Bitcoin’in yanında çeşitli diğer kripto para ya da hisse senetleri almak olduğunu sanıyor. Biz şirket olarak sadece Bitcoin almanın portföy çeşitlendirmek olduğunu düşünüyoruz. Bitcoin’in; şehirlerin, devletlerin, şirketlerin, küçük yatırımcıların bilançolarında olacağına inanıyoruz. Sonuç olarak Bitcoin, büyük teknoloji inovasyonunun çekirdeğini oluşturacak. Dolayısıyla sadece Bitcoin tutacağız. Çünkü ondan sadece 21 milyon tane var. Daha fazlası olmayacak. Her devlet, her şirket Bitcoin’den faysa sağlayabilecek.”

“Herkesin 365 gün ve 7/24 ulaşabileceği bir varlık”

“Square, PayPal ve hatta Robinhood hakkında konuşalım. Hafta sonu insanlar bankacılık hizmetleri alamadılar. Hisse senedi işlemi yapmadılar. Gayrimenkulünüzü satamadınız. Muhtemelen aldın da alıp satamadınız. Burada ne yapabilirsiniz? Kripto alıp satabilirsiniz. Bitcoin de, herkesin 365 gün ve 7/24 ulaşabileceği bir varlık. Bu da çok büyük talep oluşturuyor. Bence Bitcoin bence ayrıca, uluslararası bir güvenlik ağı… Facebook, Instagram ve Youtube gibi platformların da daha iyi siber güvenlik sağlamaları için de bence Bitcoin ile, özellikle de ‘Lightning Network’ ile entegre olmaları gerekiyor.”

“Satmayı düşündüğüm bir zaman yok”

“Bitcoin ile ilgili kimsenin acelesi yok. Benim yaptığım bir ankette Bitcoin’in en az 3 bin yıl daha burada olacağı sonucu çıktı. 1 milyar dolarınız varsa ve torunlarınıza bir şeyler bırakmak istiyorsanız, ne yapacağınızı düşünürsünüz. Arazi, altın ya da başka varlıklar almak isterseniz. Bitcoin de dijital bir gayrimenkul. O yüzden satmayı düşündüğüm bir zaman da yok.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl