Michael Saylor: XRP de, Ethereum da menkul kıymettir! Suç işliyorlar

Bitcoin'i yatırımlarının merkezine alan ve dünyadaki en sağlam para olarak tanımlayan Michael Saylor, XRP ve Ethereum'un menkul kıymet olduklarını ve diğer altcoin'lerden hiçbir farkları bulunmadığını söyledi.

Kurucusu olduğu MicroStrategy şirketinin 130 binden fazla Bitcoin’i bulunan ve hem şirketinin hem de kendi yatırım felsefesinin merkezine Bitcoin’i oturtan Michael Saylor, katıldığı bir podcast’te özellikle XRP ve Ethereum yatırımcılarını kızdıracak sözler sarf etti.

“XRP’nin durumu çok bariz”

XRP’nin kesinlikle bir menkul kıymet olduğunu Ripple’ın bu anlamda kontrol sahibi kurum olarak hareket ettiğini belirten Saylor şunları söyledi:

“Bu çok bariz. Ripple bir şirket ve elinde XRP bulunuyor. Bunları halka satıyor ama şirket halka arz olmuyor. Kamuya yapılan hiçbir açıklama yok”

“Ethereum, Solana ve FTT gibi…”

XRP ve Ripple için söylediklerinin Ethereum için de geçerli olduğu dile getiren Saylor, Ether’i FTT ve Solana’ya benzetti:

“Ethereum’un da XRP gibi kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu düşünüyorum. Çünkü az sayıda insan tarafından kontrol ediliyor. Ethereum Vakfı ve ConsenSys… FTT ve Solana için de aynısı geçerli”

“SEC’nin yapacağı en büyük iyilik hepsini yasaklamak olur”

Yorumlarını daha da sertleştiren Saylor, SEC’nin tüm bu altcoin’leri yasaklaması gerektiğini de belirtti:

“Bence SEC’nin bu dünyaya yapabileceği en büyük iyilik bu altcoin’lerin hepsini yasaklamak olur. Bitcoin ahlaki bir emtiadır ancak altcoin’ler ise şirketlerin hisse senedi yerine çıkardıkları birer token’dır. Bunu, halka arz olmamak için yapıyorlar”

“Ethereum’da menkul kıymet suçu işleniyor”

Ethereum’daki kilitli ETH token’larını gündeme getiren Saylor, bunun suç olduğunu söyledi:

“Hepsi menkul kıymet suçu işliyor. Özellikle de Ethereum. Burada 20 milyar dolar değerde ETH token’ı özel kontratta kilitli olarak tutuluyor. Çekim işlemlerinin ne zaman açılacağı belli değil. Şimdi bu bir yatırım kontratı değil mi? Bir banka sizin 20 milyar dolarlık varlığınızı alsa ve size ‘Paranızı geri alamazsınız. Belki 2024’te veririz. Emin değiliz. Ama size onun üzerinden faiz verebiliriz’ dese bu bir menkul kıymet tanımı olur. Karar alan bir kişi ise o varlık emtia değildir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl