Michael Saylor: Ethereum’a yatırım yapabileceğimi sanmıyorum

Bilançosunda 130 bin BTC bulunan ABD’li yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, Blockchain Economy Istanbul Summit’te konuştu.

“Altın ölü bir paradır”

Uzmancoin’in stratejik ortaklığında gerçekleşen etkinlikte Saylor, Bitcoin ile altını karşılaştırdı ve şöyle dedi:

“Evinizi, otelinizi ve diğer büyük mallarınızı başka ülkelere taşıyamazsınız ama Bitcoin ile bunu saniyeler içinde yapabilirsiniz. Altın önemli bir varlık ama birine gönderemezsiniz, havalimanında taşıyamazsınız. Altın ölü bir paradır. Bizim ihtiyacımız olan ise canlı olan bir paradır.”

“Yozlaştırılamayan tek şey Bitcoin olabilir”

Dünyanın Bitcoin’i gittikçe daha fazla benimseyeceğini öne süren Saylor, “Bitcoin, ahlaki açıdan üstün bir paradır. Ama diğer büyük hisse senetleri değildir. Bitcoin’i kimse yozlaştıramaz, kötü niyetle kendisi için kullanamaz. Google ve Apple’ı da seviyorum ama tüm paramla ben Google ya da Apple’a güvenmek istemiyorum. Çinliler de istemiyordur. Hatta Apple Google’a, Google da Apple’a aynı şekilde tamamiyle güvenmek istemiyordur. Bitcoin Cash bir sert çatallanmaydı ama Bitcoin’in yozlaşmış haliydi ve Bitcoin karşısında değerinin yüzde 99’unu kaybetti. Evet ben bir maksimalistim ama yayılacak ve yozlaştırılamayacak bir para olduğuna inanacak seviyede bir maksimalistim. İnsanoğlunun şu ana kadar yarattığı tek yozlaştırılamayan şey, Bitcoin olabilir.” dedi.

“Menkul kıymet kanunlarını bilmiyorlar”

Kendisi de bir Bitcoin yatırımcısı olan Saylor, sorular üzerine, diğer kripto paralara da değindi. Saylor, “Kripto dünyasında birçok proje, sistemlerini sürekli olarak değiştiriyor ve halka satıyor. Menkul kıymet kanunlarını bilmeden bunu yapıyorlar. Birçok başarılı kripto para projesi var ama hiçbiri tamamen regülasyonlarla uyamıyor. Çünkü çıkarılan kripto paranın regülasyonlarla neyi temsil ettiğini kimse bilmiyor. Bitcoin bunu yapan, başarılı olan tek kripto para.” şeklinde konuştu.

“Ethereum’a değişiklikler durmadan yatırım yapmam”

Saylor, sözlerinin devamında Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum hakkında konuştu. MicroStrategy CEO’su, “Vitalik son konuşmasında Ethereum’un yüzde 40 tamamlandığını söyledi. Dolayısıyla ben bir yatırımcı olarak teknik olarak ne zaman tamamlanacağını bilmek isterim. Önümüzdeki bin yıllık teknik gelişimi görmek isterim. Eğer muhafazakar bir yatırımcıysanız, 10 yıllık bir süre geçip de protokolün artık değişmediğini görürseniz o zaman yatırım yaparsınız. Agresif bir yatırımcıysanız bu zaman 5 senedir.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Saylor, “Ethereum’da geliştirme ekibi değişimleri durdurmadan yatırım yapabileceğimi sanmıyorum.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl