Michael Saylor FASB açıklamasını yorumladı: Bitcoin için çok önemli bir gelişme

ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu'nun (FASB) Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili yaptığı açıklama MicroStrategy CEO'su Michael Saylor'ın gözünden kaçmadı. Saylor, FASB tarafından "kripto varlıklar"ın adil değerlerinin belirlenmesi için bir standart oluşturulması kararının kurumsal Bitcoin benimsenmesi için bir kilometretaşı olduğunu belirtti.

ABD’de kripto paralar ve diğer dijital varlıklar için özel bir muhasebe ve beyan kanunu bulunmaması, şirketlerin bu varlık sınıfını, fikri mülkiyet hakları veya marka gibi soyut birer değer olarak görmelerine neden oluyor. İşte bu yüzden muhasebeciler ve şirketler, ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’ndan (FASB) kâr ve zararlarını anında kayda alabilmek ve dijital varlıkların aslında birer finansal varlık olarak görülebilmesi için bir adil diğere muhasebecilik standardı koymasını istiyordu.

FASB ise dün yaptığı açıklamada şirketlerin Bitcoin ve diğer kripto paraların değerini belirlemek için “gerçeğe uygun değer muhasebesi standartları” kullanmaları gerektiğini belirtti. Bu tür varlıkların ne kadar değerli olduğunu raporlama konusundaki belirsizliğin bu sayede ortadan kaldırılabileceğini aktaran kurum böyle bir standardın gelmesi gerektiğini açıkladı.

“Yatırımcılar şeffaflık istiyor”

FASB’nin yönetim kurulunda bulunan Gary Buesser ise Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada yatırımcıların şeffaflık talebine değindi ve “Yatırımcıların beyan etme konusunda şeffaflık ve netlik istediği yönünde geri bildirimler alıyoruz. Bunun olması için tek yol adil-değer sistemidir” dedi.

Michael Saylor: Kurumsal Bitcoin yatırımı için çok önemli

2020’nin yaz aylarından bu yana yaptığı Bitcoin yatırımlarıyla bilinen MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor da, FASB’den gelen açıklamaların önemine değindi ve “Kurumsal Bitcoin benimsenmesi ve şirketlerin Bitcoin’i bir varlık olarak tutması açısından bu çok önemli bir kilometretaşıdır” dedi.

MicroStrategy şirketinin elinde şu anda 130 binden fazla Bitcoin bulunuyor. Şirket dünyada en fazla BTC tutan firma konumunda… Michael Saylor bir süre önce şirketteki CEO’luk görevini, Bitcoin politikasına daha fazla odaklanma amacıyla bıraktığını açıklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl