Microsoft CEO’sundan Elon Musk’a yapay zeka yanıtı: Doğru değil

Uzun süredir Microsoft ve OpenAI arasındaki bağı eleştiren Elon Musk, dün akşam da iki şirket hakkında sert ifadeler kullandı. Musk'a cevap ise kısa süre içerisinde Microsoft CEO'su Satya Nadella'dan geldi. Nadella, Musk'ı doğruları söylememekle itham etti.

OpenAI şirketinin aralık ayında ChatGPT’yi başlatmasının ardından, Google başta olmak üzere birçok teknoloji şirketi de gaza bastı. Yapay zeka savaşları her geçen gün daha da sertleşirken, Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk ise sert ifadelerle OpenAI şirketini eleştirdi.

Dün akşam Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısının ardından ABD medyasından CNBC’ye konuşan Musk, birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

“OpenAI benim sayemde var”

Yapay zeka geliştirmeleri hakkındaki fikirleri de sorulan Musk, Microsoft şirketi ile, kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı ancak daha sonradan ayrıldığı OpenAI arasındaki ilişkiyi sorguladı ve şunları söyledi:

“OpenAI ismi bile benim sayemde var. İsmi bulan benim. OpenAI ismi açık kaynağı (*open) vurgulamak için seçilmişti. Ancak artık kâr amacı gütmeyen değil, güden bir şirket oldular”

Hatırlanacağı üzere Musk kısa süre önce ChatGPT geliştirmelerinin tehlikeli bir hal aldığını ve 6-7 aylık süre için durdurulması gerektiğini belirtmişti.

Microsoft’tan cevap var: Doğru değil

Microsoft CEO’su Satya Nadella ise Musk’ın iddialarına hemen karşılık verdi. Yine CNBC’ye konuşan Nadella şunları söyledi:

“Elon Musk’a saygım büyük ancak söyledikleri doğru değil. OpenAI şu anda tamamen hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapıyor ve kâr amacı gütmeyen bir kurul tarafından yönetiliyor. Bizim onlara yatırımımız var ama bu, şirket üzerinde bir kontrol elde etmek için değil. Ticari ortaklık dışında bir ilişkimiz yok”

Hatırlanacağı üzere Microsoft şirketi ocak ayında OpenAI için birkaç milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurmuştu. Kesin bir rakam verilmese de ABD medyasındaki haberlerde rakamın 10 milyar dolar civarında olduğu iddia edilmişti.

Microsoft ürünleri de son dönemde ChatGPT entegrasyonuna başlamışlardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl