Microsoft, bulut hizmetlerinde kripto para madenciliğini yasakladı

Teknoloji devi Microsoft, çevrim içi hizmetlerinden kripto para madenciliğini sessizce yasakladı. Şirket, Azure üzerinde kripto para madenciliği için onay istenmesini şart koştu. Bunu da tüm müşterilerini korumak için yaptığını söyledi.

ABD merkezli teknoloji ve yazılım şirketi Microsoft, müşterilerinin onay almadan çevrim içi hizmetlerinde kripto para madenciliği yapmasına artık izin vermeyecek.

Dev şirket, yasağı, 1 Aralık’ta yürürlüğe giren Çevrim İçi Hizmetler için Evrensel Lisans Koşulları güncellemesine dahil etti. Böylelikle, kripto para madenciliğinin önceden Microsoft onayı olmadan yasak olduğunu netleştirmek için Kabul Edilebilir Kullanım Politikası güncellendi.

Lisansta belirgin bir bilgi yok

Bu arada lisansın kendi içinde neredeyse hiçbir bilgi bulunmuyor. “Kabul Edilebilir Kullanım Politikası” başlıklı bir bölümde, “Ne müşteri ne de müşteri aracılığıyla Çevrim İçi Hizmete erişenler, Microsoft’un önceden yazılı onayı olmadan kripto para madenciliği yapmak için bir Çevrim İçi Hizmet kullanamaz.” ifadeleri yer alıyor.

“Siber saldırılardan koruma” gerekçesi

Microsoft, The Register’a yaptığı açıklamada, madencilik kısıtlamalarının, Çevrim İçi Hizmetler ve kullanıcıları için sorunlara neden olabileceğini bildirdi. Bu sebeple müşterileri; siber dolandırıcılık, kötüye kullanım saldırıları ve müşteri kaynaklarına yetkisiz erişim gibi risklerden korumayı amaçladığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Müşterilerimizi daha fazla korumak ve Microsoft Bulut’taki hizmetlerin aksaması veya bozulması riskini azaltmak için bu değişikliği yaptık.” denildi.

Microsoft bu kararında yalnız değil

Microsoft, izinsiz kripto para madenciliğini yasaklama konusunda yalnız değil. Google Cloud da yazılı onay olmadan bunu yasaklıyor. Oracle ve OVH gibi platformlar kripto para madenciliğini tamamen yasaklarken Digital Ocean yazılı izin talep ediyor.

Amazon Web Services ücretsiz katmanında buna izin vermiyor. Microsoft da bir süredir aynı şeyi yapıyor ve öğrenci hesaplarını madencilik faaliyetlerinden men ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl