Elon Musk’ın yapay zeka önerisine Bill Gates karşı çıktı: İşe yaramaz

Elon Musk başta olmak üzere birçok iş insanı ve geliştiricinin imzaladığı "Yapay zeka geliştirmelerini 6 aylığına durdurun" mektubu hakkında Microsoft'un dünyaca ünlü kurucusu Bill Gates de konuştu. Dolar milyarderi iş adamı, "Geliştirmeleri durdurmak zor. Yapılsa dahi sorunları çözmeyecektir" dedi.

bill-gates

Geçtiğimiz hafta büyük ses getiren ve Elon Musk başta olmak üzere birçok şirket yöneticisi, geliştirici ve iş insanının imzaladığı yapay zeka geliştirme çalışmalarının 6 aylığına durdurulması konusunda Bill Gates de ilk kez konuştu.

“Herkes aynı anda kabul edecek mi?”

Hatırlanacağı üzere mektuba ChatGPT geliştiricisi şirket olan OpenAI’ın CEO’su Sam Altman imza atmamıştı. Haber ajansı Reuters’a bir röportaj veren Gates, şu ifadeleri kullandı:

“Belli bir gruba yönelik çalışmaları durdurma çağrısı yapmak sorunları çözmeyecektir. Yapay zekada çok büyük faydalar söz konusu… Bizim yapmamız gereken sorunlu alanları belirlemek. Ayrıca geliştirmeleri durdurma işi de nasıl yapılacak? Bunu anlamıyorum. Kim duracak ve aynı anda tüm ülkeler durmayı kabul edecek mi? Neden etsinler? Bu alanda çok farklı fikirler var”

Uzun süredir yapay zeka konusunda değerlendirmelerde bulunan Gates, bu tarz geliştirmelerin cep telefonunun icadı kadar önemli olduğunu söylemişti.

Bill Gates’in, “Yapay zeka dönemi başladı” başlıklı 21 Mart günü yayımlanan blog yazısından bir gün sonra ortaya çıkan mektupta, ChatGPT 4’ten üstün olan yapay zeka geliştirmelerinin insanlık için tehlikeli olacağı ifade edilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl