Mike Novogratz’tan Bitcoin yorumu: Yükselişler başlıyor

Digital Galaxy şirketinin kurucusu ünlü yorumcu Mike Novogratz, Fed'in faiz artırımlarında artık sona geldiğini, mayıs ayında faiz artırımı yapılsa bile bunun son yükseltme olacağını söyledi. Altın ve Bitcoin'de özellikle yaz aylarından itibaren yükselişler beklediğini belirten Novogratz, ABD'nin ise kripto alanında geri kaldığını ve Biden yönetiminin inovasyonu engellemek istediğini ifade etti.

Dijital varlık yönetim şirketi Digital Galaxy’nin kurucusu ve CEO’su Mike Novogratz, ABD medyasından Fox News’e açıklamalarda bulundu. Biden yönetimini sert şekilde eleştiren ünlü yatırımcı, tüm dünyanın kripto alanında olumlu adımlar attığını ancak ABD’nin inovasyonu engellemek istediğini iddia etti.

“Bitcoin bankacılık krizinde gücünü gösterdi”

Özellikle 2022’nin sonundaki negatif olayların, kısa vadeli yatırımcılara satış yaptırdığını belirten Novogratz, Çin’deki gelişmeler ve ABD’deki bankacılık krizinin ise Bitcoin’deki yükselişi tetiklediğini belirtti:

“Geçen senenin sonunda Bitcoin’i olumsuz etkileyecek çok fazla olumsuz haber oldu ve satış yapmak zorunda olanlar sattılar. Daha sonra ise Çin merkezli yükselişler gördük. Çin devlet başkanı, ‘sıfır Kovid’ politikasını bıraktı ve teknoloji şirketleri üzerindeki baskısını geri çekti. Sonrasında da ABD’de bankacılık krizi çıktı. Bitcoin burada çok güçlü kaldı, ne kadar değerli olduğunu gösterdi”

“Altın 3000 dolara ulaşabilir”

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) verilere göre karar verdiğini ve bundan ötürü geçmişteki açıklamaların artık değersizleştiğini belirten Novogartz, Fed’in faiz indirimlerinden sonra altın ve Bitcoin’in fiyatlarının artacağını düşündüğünü söyledi:

“Fed gelecek adına bazı öngörülerde bulunur ve buna göre konuşur. Ancak veriler beklendiği gibi gelmezse, kararlar değişir. Muhtemelen şimdi de 25 baz puan artırıma gitmek istiyorlar ancak bunu yapmasalar daha iyi olur. Bence özellikle bu hafta cuma günü tarım dışı istihdam ve haftaya da enflasyon verilerini gördükten sonra artırmaktan vazgeçecekler. Ama artırsalar bile bu onların son faiz artırımı olacak. Daha sonra, belki de çok daha hızlı faiz düşürmek zorunda kalacaklar. Yaz aylarında yükselişler gelebilir. Böyle giderse altında 2700 dolar ya da 3000 dolar olabilir. Bitcoin de dijital altındır. İkisinin de fiyatının artacağını düşünüyorum.”

“ABD, topu ve tüfeğiyle kriptoya saldırıyor ama fiyatlar hala yükseliyor”

Tüm dünyada kripto paralara karşı olumlu bir bakış açısı olduğunu ancak ABD’nin inatla bu alana saldırı düzenlediğini belirten Novogartz şunları söyledi:

“Biden yönetimi inovasyonu engellemek için her şeyi yapıyor. Topu ve tüfeğiyle saldırıyorlar ama kripto fiyatları artmaya devam ediyor. Binance, Coinbase ve Paxos’un yaşadıklarına rağmen kripto çok güçlü duruyor. Hong Kong, Abu Dabi gibi yerler kripto-dostu adımlar atıyor. Bu alan, uluslararası bir alan… ABD’nin artık regülasyonlar için daha açık ve net kurallar koyması lazım. Yaşananlar bu açık kuralların olmamasından dolayı oldu. Gensler ise, kripto şirketlerini bitirmek için daha fazla para istiyor hükumetten… Bu doğru değil”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl