Efsanevi boksör Mike Tyson, 400 milyon dolarını nasıl kaybetti?

2007 yılında iflas başvurusunda bulunan ağır sıklet dünya şampiyonu Mike Tyson, 400 milyon dolarlık servetini nasıl kaybetti? Tyson'ın hikayesi...

Arka arkaya hızlı bir şekilde nakavt etmeye geldiğinde “Demir” lakaplı efsanevi boksör Mike Tyson‘la boy ölçüşebilecek çok az insan vardır. Bir zamanlar, Tyson’ın bankada 300 milyon doları vardı ve toplamda 400 milyon dolar kazandığı söyleniyor. Fakat, büyüleyici bir biçimde hepsini kaybetti.

Lüks araç filolarından, Lüksemburg nüfusundan fazla arkadaş çevresine; bahçede dolaşan Sibirya kaplanlarından, 21 yatak odalı haremine kadar Tyson’ın kariyerinin zirvesindeyken tatmadığı az şey var.

Mütevazı başlangıçlardan dünyanın zirvesine

Ünlü şarkıcı Rick James bir keresinde şöyle demişti:

“Kokain berbat uyuşturuculardan biridir.”

Aynı şey para ve şöhret için de söylenebilir. Hangi normal insan bankada 300 milyon doları varken 10 yıl içinde bankaya neredeyse 50 miyon dolar borçlu hale gelebilir ki? Cevabı basit aslında. Hiçbir normal insan bunu yapmaz.

Mike Tyson tartışmasız bir şekilde ağır sıklet boksörleri sıralamasında ilk 15’e girer. Fakat, servetini harcama konusunda daha yüksek bir sıralamayı hak ediyor.

Tyson, New York’un Brownsville kentinde 1970’lerin sonlarında yoksul bir çocukluk hayatından, tüm zamanların en genç ağır sıklet şampiyonluğuna ulaşmış ve gezegenin en korkulan adamı olmuştur. Bütün bunları 22 yaşından önce gerçekleştirmişti. Ayrıca Tyson, bu şöhret, ilgi ve paranın üstesinden gelebilecek donanıma sahip değildi.

Mike Tyson’ın harcamaları

1985 yılında ilk profesyonel maçından 1990’da Buster Douglas’a yenilerek dünya şampiyonluğu ünvanını kaybedene kadar, hayatı kendi standartlarında iyi gidiyordu. Sonrasında her şey baş aşağı gitmeye başladı.

Ünvanını kaybetmesinin üzerinden 1 yıl geçmeden ABD Güzellik Kraliçesi Desiree Washington’a tecavüzle suçlandı ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tyson, bugün hala suçlamaları reddediyor.

1995’te, 4 yıllık bir hapishane sürecinin ardından serbest kaldı. Normal hayata geri dönüşünü sağlamak için bankada 300 milyon doları vardı. İşte Tyson’ın serbest kaldıktan sonraki ilk 33 ayda yaptığı harcama listesi:

–  4.5 milyon dolarlık araba ve motosikletler (arkadaşlarına 19 araç aldı)
– Takı ve kıyafetlere ayda 100,000$
– 400,000$ (çeşitli Sibirya kaplanları ve güvercinler için)
– Yılda 125,000$ (kaplanların eğitimi için hayvan bakıcısı için)
– Ayda 240,000$ (gündelik harcamaları için)
– 230,000$ (telefon ve faturalar için)

Evler,  araçlar ve çılgınlık

Tyson bu süre zarfında ayrıca, bünyesinde bir kumarhane ve gece kulübü bulunan 21 yatak odalı 24 banyolu bir malikaneyi de satın aldı. Maryland, Las Vegas ve Ohio’dan içlerinde altın kaplamalı mobilyalar ve basketbol sahası bulunan mülkler satın aldı.

Hayatında 111 tane araç satın aldığı söyleniyor. Bunların en iyisi; sadece 73 adet sınırlı sayıda üretilen, 500 milyon dolarlık Bentley Continental SC idi. Ayrıca çok sayıda Ferrari ve Lamborghini, 1 tane Range Rover, 1 tane Mercedes-Benz 500 ve 1 tane de 1995 Rolls Royce’a sahip oldu.

Rutin olarak arabalarını arkadaşlarına ödünç verir ve daha sonra unuturdu. Çalışanlarını, ödünç verdiği ama hatırlayamadığı otomobillerini bulmaya gönderirdi. Bu, araçlar için bir nevi ödül avcılığıydı.

Diğer dikkate değer satın alımlar

Otobiyografisinde Tyson, 2 yıl önce çamaşır sepetine sakladığı on binlerce doları nasıl bulduğuyla ilgili başından geçen bir hikayeyi anlatmıştı. Bu hikayeden sonra, ekibi Tyson’un kıyafetlerini çamaşırhaneye götürmek için çekişmeye başladı.

Belki de Tyson’ın yaptığı en saçma alışveriş, ilk eşi için aldığı Noel hediyesiydi. Ona 2 milyon dolar değerinde bir altın küvet almıştı.

Bu harcama cümbüşü ve hikayeleri sonsuzdu. Diğer kan emicilerin yanı sıra Don King de Tyson’ı sömürdü. Fakat King, bütün bunların Tyson’ın hatası olduğunu ve her şeye rağmen onun çok iyi zaman geçirdiğinde ısrarcı.

Mike Tyson, 2007 yılında iflas başvurusunda bulundu fakat hiçbir zaman meteliksiz ve evsiz kalmayacak. Bugün bile dünyanın her yerinde tanınıyor ve her yaştan insanın bazen iyi bazen kötü, ancak merak uyandırıcı bir şekilde ilgisini çekmekten geri kalmıyor.

Haber: MoneyMakers

→BİTCOİN İÇİN ‘250,000 DOLAR’ DİYEN MİLYARDER: BUNUN OLMASI İÇİN TEK ŞEY YETERLİ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl