Ünlü dolar milyarderi en çok kazandıran yatırımlarını açıkladı

Ünlü dolar milyarderi Tim Draper, bugüne kadar yaptığı yatırımlardan en çok kazanç getiren ve en büyük etkiyi yapanları sıraladı.

Ünlü dolar milyarderi en çok kazandıran yatırımlarını açıkladı bitcoin grafik

Erken yatırım risk sermayesi firması Draper Associates’in kurucusu ve ‘Bitcoin boğası’ Tim Draper yıllar boyunca yaptığı yatırımların hangilerinin dolar değeri olarak en çok kâr getirdiğini ve toplum üzerinde en büyük etkiyi yaptığını açıkladı.

Dolar milyarderi yatırımcı; Skype, Tesla, SpaceX, Coinbase ve Robinhood gibi çeşitli sektörlerde en çok hızlı büyüyen yıldızlardan bazılarını seçti ve uzun bir şirket listesi yazdı.

TheCapitalNet TV‘ye bir röportaj veren Draper, “Robinhood (ABD merkezli bir finansal hizmet şirketi) para getirisi olarak yapılan en iyi seçim olabilir. Bence bu anlamda bin katı değere ulaşmıştır. Toplam değer konusunda ise muhtemelen Baidu (Çin internet şirketi).” dedi.

En çok etki yapan iki şirket: Hotmail ve Skype

Ancak burada Draper, 1996’da kurulan ilk internet bazlı e-mail şirketi Hotmail’i ayrı bir yere koyuyor.

En çok düşündüğü şirketin, Hintli bir kurucuya sahip olan Hotmail olduğunu belirten Draper, “18 ayda 11 milyon kullanıcıya ulaşmışlardı. Hindistan’da ise 3 haftada 100 bin kullanıcıya… Ben bu dönemde Hindistan’da 100 bin bilgisayar olduğunu bile düşünmezdim. Bu, dönüşen bir iş koluydu. Hotmail hepimize tüm dünyada ücretsiz şekilde iletişim kurma imkanını verdi. Daha sonra Skype’a yatırım yaptım. Onlar da yine tüm dünyada bizim birbirimizi ücretsiz olarak görmemizi ve duymamızı sağladılar. Bu iki şirket muhtemelen benim yatırım yaptığım ve bugüne kadar dünyaya en çok etki yapan kuruluşlardı” dedi.

Başarılı yatırımcı, 90’ların sonunda patlayan dot-com balonunun da fazla sayıda sinirli yatırımcıyı piyasaya getirdiğini, bununla başa çıkmanın tek yolunun ise, gelirleri azalan müzik sektörü olduğunu belirtti ve “Bu durum da uzun vadede hepimiz için işe yaradı” dedi.

Draper’a göre Bitcoin gelecek için büyük umut veriyor

Draper Bitcoin’e de değindi ve BTC’nin gelecek için en büyük umut veren araçlardan biri olduğunu söyledi. Virtual Blockchain Week 2020’de konuşan Draper, BTC’nin 2023 yılının ilk çeyreğinde 250 bin dolar olacağı yönündeki tahminin de arkasında durduğunu belirtti.

Bitcoin’in küçük yatırımcılar tarafından benimsenmesinde büyük bir katalizörün rol oynayacağı yorumunu yapan Draper, “Bir anda insanlar, ‘Şimdi kredi kartıyla yaptığım alışverişlerde yüzde 2,5 ilâ 4 arasında bir miktarı bankaya ödemek zorunda değil miyim? O zaman Bitcoin’i neden denemeyeyim ki?’ diyecekler. Mastercard ve Visa, tüm piyasayı American Express’ten böyle aldılar. Onlar daha az komisyon aldılar. Siz belki bunun çok fazla bir değişim yaratmayacağını düşündünüz ama yaratıyor” dedi.

Kaybedenler artık çok fazla

Portföyündeki 600 şirketin yanında, Draper Venture Network’de de 600 kadar şirket yatırımı olan efsane yatırımcı küresel bir bakışa sahip olduğunu, hala dinamik piyasa, yeni teknolojiler ve müthiş insanların arayışı içinde olduğunu söyledi.

Ancak girişimciler için manzara önemli ölçüde değişmeye başladı.

Draper konuyla ilgili, “Önemli bir diğer konu ise daha az sayıda büyük kazanç sağlayan girişimcilerin olması. Ben bu işlere başladığımda herkes çok iyi çıkarıyordu ve büyük kazanç sağladığın zaman bir ev sahibi olmuş gibi oluyordun. Şimdi ise çok daha fazla sayıda kaybeden var ama 1 ya da iki büyük kazanan oluyor. Büyük kazananlar ise 90’lı yıllardakinden çok daha büyük dünyalara sahip oluyorlar” dedi.

her gün 8 veya 9 girişimciyle buluşup toplantı yaptığını ve onlardan yeni fırsatlar ile fikirler aldığını söyleyen Draper, “Onların bana verdiklerinin yarısını geri verebilir miyim? Emin değilim” dedi.

Risk sermayesi sektöründe daha fazla sıkılaşma ve şirketlerin daha çok çıkış yapmasını beklediğini belirten başarılı yatırımcı, Uber’in taksicilere yaptığı gibi dönüştürücü ve kolaylaştırıcı bir teknolojinin hayatımıza dahil olacağını düşünüyor:

“Daha iyi çalışabilecek çok fazla ve farklı seçeneğin olduğunu düşünüyorum”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl