Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

MimbleWimble uygulanırsa Litecoin borsalarda büyük sorun yaşayabilir

Bu Litecoin için çok pozitif yönde bir değişim işaret etmesine rağmen onun bazı büyük borsalardan "de-list" edilmesine de sebep olabilir.

Litecoin yaratıcısı Charlie Lee ve Grin geliştiricisi David Burkett, “ecurrencyhodler” ile birlikte gizlilik ve ölçeklenebilirlik konusuna çözüm olması için Litecoin’e MimbleWibmle’ın uygulanmasının taslak önerisini yayınlamışlardı.

Litecoin geliştiricisi ecurrencyhodler, attığı tweet’te konuyla ilgili şöyle diyor:

“Bu riskli bir durum. EB (Extension Blocks), henüz AFAIK canlı uygulama zincirine uygulanmadı, bu yüzden yeni. Ne olduğunu görmemiz için zaman, özen ve denetim gerektirecek. Çünkü bunu yapmazsak coinler kaybolabilir ya da tüm arz ciddi şekilde enflasyona uğrayabilir. Bu da benim ikinci kez vaçgeçmeme sebep olabilir.”

Bu Litecoin için çok pozitif yönde bir değişim işaret etmesine rağmen onun bazı büyük borsalardan çıkarılmasına da sebep olabilir. Bilindiği üzere Coincheck ve Upbit gibi Asya’daki büyük borsalar; Monero, ZCash ve Dash gibi gizlilik özellikli coinleri liste dışı bırakmışlar ve ticaretlerine ciddi şekilde balta vurmuşlardı.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) çok tartışılan seyahat kuralı borsaların, müşterilerinin kripto para işlemlerinin bilgilerini almasını ve bunları kaydetmesini zorunlu kılmış ve çok ciddi tepki görmüştü. Bu kanun tabii ki gizlilik odaklı paralara da darbe vurmuştu. Buna uymak için OKEx borsası da 5 gizlilik odaklı coin’in ticaretini sonlandırmıştı.

Litecoin MimbleWible vagonuna geçebilecek mi?

Şu anki durum gizlilik odaklı coinler için hiç iyi değil. Şu günlerde herkesin binmek istediği MimbleWimble vagonuna geçmek isteyen Litecoin, kripto para dünyasının olumlu bakış açısına rağmen istenmeyen incelemelere de maruz kalabilir.

Gizli işlemler toplam arzın denetlenemeyeceği anlamına geldiği için, bu durum regülatörlerin kripto paralara sorun çıkartmasına sebep olabilir.

Geliştirici “ecurrencyhodler” da aslında attığı tweet’le bu soruna değiniyor:

“Sorumluluk reddiyle açmak istediğim üçüncü başlık, hükumet regülatörleri, bankacılar ve borsaların bu konuya yaklaşımıyla ilgili. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Coinbase’in ZCash ve Dash gibi gizlilik odaklı paraları listesinden çıkardığını gördük. OKEx ile de benzer şeyler yaşadık. MimbleWimble’a geçiş Litecoin’i de aynı noktaya getirecektir.”

Beam ve Grin’in de altyapısını oluşturan MimbleWimble gizlilik odaklı bir protokol.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl