Mina 2 yıldır üzerinde çalıştığı güncellemeyi yarın tamamlıyor: “Oyun değiştirici olacak”

Zero-Knowledge Proof, yani bir başka deyişle sıfır bilgi kanıtı teknolojisini kullanan kripto para projelerinden Mina, "oyun değiştirici" olarak nitelendirdiği güncellemesini yarın hayata geçirecek. Mina, bu güncellemeyle beraber farklı blok zincirleri ve sistemlerden gelen bilgilerin "evrensel bir kanıt katmanı" aracılığıyla doğrulanmasını sağlayacak.

2021 yılında başlatılan Mina Protocol, 2 yıldır üzerinde çalıştığını belirttiği Berkeley güncellemesini yarın hayata geçiriyor. ZK olarak da bilinen sıfır bilgi kanıtı teknolojisini kullanan Mina, bu güncellemeyle beraber ZK akıllı kontratlar, zk uygulamaları, 2. katman çözümleri ve köprüleri mümkün kılacak ve milyonlarca kişiden oluşan son kullanıcı kitlesine büyük kolaylıklar getirecek.

“Her şeyin kanıtı haline gelecek”

Mina Protocol’den konuyla ilgili daha önce yapılan bilgilendirmede, bu güncellemenin “oyun değiştirici” nitelikte olacağı kaydedilmiş ve şu ifadeler kullanılmıştı:

“Bu güncelleme neden oyunun kurallarını değiştiriyor? Çünkü blok zincirleri ve zincir üzerindeki uygulamalar, herhangi bir blok zinciri ya da sistemden gelen kanıtları işlemek için evrensel bir kanıt katmanına ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılacak olan güncelleme, işte bunu sağlayacaktır. Mina değişik bir tarzda yapılandırılmıştır ve tüm kanıtları, tek bir ‘her şeyin kanıtı’ haline sokabilmektedir. Bu kanıtlar herhangi bir cihazla doğrulanabilir ve diğer uygulamalara da yerleştirilebilir”

“Web3’tek ana problemler ortadan kalkacak”

Yapılan bilgilendirmede ayrıca akıllı kontratların çalıştırılmasını zincir dışına alınacağı ve doğrulamanın zincir üzerinde bırakılarak, Web3 dünyasında görülen birçok problemin de ortadan kalkacağı belirtildi:

“Bu güncellenen tasarım ayrıca akıllı kontrat çalıştırılmasını zincir dışına alırken, doğrulamaları ise zincir üzerinde bırakıyor. Bu sayede veri tıkanıklıkları, sistem kısıtılamaları, gaz maliyetleri ve çok daha fazlası ortadan kalkacak. Mina’nın kendine özgü olan sonsuz küçültme teknolojisi uygulamaların, ‘her şeyin kanıtı’nı doğrulamasını, ayrıca bunu merkeziyetsiz ve güvenli şekilde yapmasını sağlar”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl