Celo’dan Curve, Sushi ve Aave’yi de içine alan 100 milyon dolarlık program

Akıllı telefon odaklı ve açık kaynak blok zincir ekosistemi Celo, "İnsanlar için DeFi" adlı fonunda 100 milyon dolarlık teşvik programı açıkladı. Aave, Curve ve Sushi gibi merkeziyetsiz finansın ağır topları da Celo Network üzerinde çalışacaklar.

Merkeziyetsiz finansı mobil telefonlara taşımayı ve banka hesapları olmayan insanları finans dünyasına katmayı hedefleyen Layer-1 projesi olan Celo, “DeFi for the people – İnsanlar için DeFi” adlı 100 milyon dolarlık teşvik programı açıkladı.

Aave, Curve, Sushi, PoolTogether, 0x ve UMA gibi Ethereum bazlı protokollerin yanısıra; Chainlink, RabbitHole ve The Graph gibi Ethereum altyapı sağlayıcılarıyla da birlikte çalışan Celo’dan yapılan açıklamaya göre, eğitim girişimleri ve bağışlar için 100 milyon dolarlık bir teşvik programı sunulacak.

“5 senede merkeziyetsiz finansa 1 milyar yeni kişi…”

Teşvik programı Polygon ve Avalanche’ın dev bütçeli likidite madenciliği teşvik programlarına benziyor olsa da, Celo’nun kurucusu Rene Reinsberg CoinDesk’e verdiği demeçte, Celo’nun özelliklerinin daha geniş bir insan kitlesini, merkezi olmayan finansa çekmek için kurgulandığını söyledi:

“Burada asıl amaç, önümüzdeki 5 sene içinde DeFi endüstrisine 1 milyar yeni insanı kazandırmak. Bu teşvik programını başlatarak, bu adımımızı tüm endüstriye yaymak istiyoruz. Bence bu program, diğer gördüğünüz program ve çabaları da tamamalar nitelikte…”

Reinsberg ayrıca “ultra light” istemci gibi birçok yeni inovasyonun da, kullanıcıların akıllı telefonlar vasıtasıyla Celo zinciriyle senkronize olmasını sağladığını ve Ethereum tabanlı uygulamalar için baştan sona tüm sistemin elde tutulan bir cihaz ile kolaylaştırıldığını belirtti.

Celo ayrıca, merkeziyetsiz kredi verme ve dijital varlıklarla ilgili olarak da, Kolombiya’daki bazı kişilerin eğitimi için küçük destek hibeleri alma projelerinde de başarılı oljmuştu. Reinsberg, 100 milyon dolarlık programın büyük bölümünün de, benzer saha çalışmaları için ucu açık bir şekilde kullanılabileceğini belirtti.

PoolTogether ilk katılan oldu

Bir oyun sistemi kuran ve yapılan çekilişlerde kaybedenlerin de paralarını geri aldığı bir işleyişi bulunan PoolTogerther, 500 bin dolarlık ödülle programa katılan ilk platform oldu. Reinsberg, kolay arayüzü ve küçük meblağları biriktirmek isteyen kullanıcılar için uygun bir platform olmasının yanında, Celo’nun hedeflediği kitleye hitap eden bir tarzı olan PoolTogether’ı Celo ekibinin de çok beğendiğini söyledi:

“Çalışmalarımız sonucunda tüm dünyada en açık şekilde gördüğümüz kullanım alanları, biriktirme ve borç verme oldu. Kolombiya’daki mikro borç verme pilot çalışmamız büyüleyiciydi çünkü o girişimcilerin sermayeye ulaşmaları için başka bir seçenek yoktu. Dolayısıyla bu yolda birine yardım etme imkanınız olduğunda, o kişilerin faydalanmak isteyebilecekleri birçok başka hizmetin temelini yaratmaya başlıyorsunuz”

DeFi’ın büyük babaları da geliyor

PoolTogether’ın ardından, toplamda 34 milyon dolarlık teşvikle Aave, Curve ve Sushi de programda yer alacak. Platformlar, Celo üzerinde önümüzdeki hafta ve aylarda çalışmaya başlayacak. Başlangıcın da büyük ihtimalle, Celo’nun Optics çapraz zincir iletişim ve Ethereum köprü protokolünden sonra start alması bekleniyor.

“12 ilâ 18 aylık dönemde merkeziyetsiz finansın ana akım olduğunu göreceğiz”

Reinsberg konuyla ilgili yorumunda bu programın yıllarca süren ve deneme ve plânlama döneminin zirve noktası olduğunu söyledi:

“Bu çok büyük bir kilometre taşı. Çok büyük bir çalışmanın sonucu. Katkı evren herkes gurur duyuyor. Yürüttüğümüz pilot programlarla ilgili bazı ipuçları gördük ve bu bize bu teşvik programı için büyük güven verdi. Zmanı geldi. Önümüzdeki 12 ilâ 18 aylık dönemde merkeziyetsiz finansın ana akım olduğunu göreceğiz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl