Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian: Fed büyük bir hata yapabilir

ABD'nin en ünlü ekonomistlerinden biri olan ve her Fed kararı öncesinde görüşlerine başvurulan Mohamed El-Erian, Fed'in haziran ayını faiz artırımı yapmadan geçirmesi durumunda büyük bir hata yapmış olacağını söyledi.

el-erian

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu akşamki kararı merakla beklenirken, kurumun herhangi bir artış ya da indirimde bulunmamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yatırımcıların, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranı politikalarıyla ilgili beklentilerini takip etmelerine yardımcı olan CME FedWatch Tool’a göre, bu akşam faizin sabit bırakılma ihtimali %95’in de üzerinde…

Medyada sürekli ekonomik analizler yapan ve yatırım stratejileri konularında düşüncelerini dile getiren ünlü ekonomist Mohamed El-Erian ise Fed’in faiz artırmamasının büyük bir hata olacağını iddia etti.

“Veriler gecikmeli geliyor”

Fed’in faiz artırmamasının, 25 Temmuz’daki FOMC toplantısında konuşulacak olan verilerin yanıltıcı olmasına sebep olacağını dile getiren El-Erian şunları söyledi:

“Fed sürekli verilere bakacağını söylüyor. Rakamlara bağımlı olarak hareket etmek zorundalar. 1 aylık ek bir veri bilgisi, Fed’in neler olduğunu anlaması açısından önemli olacaktır. Çünkü Fed’in faiz artırımlarının etkisi verilere gecikmeli olarak yansıyor. Eğer faiz artırımı olmaz ise bu hata olur. Fed’in ileriki dönemde önünü görmesine engel olur. Ekonominin nerede olduğunu anlamaları zorlaşır”

“Hedef %3 ya da 4’e çekilebilir”

Fed’in faiz artırması gerektiğini belirten ünlü ekonomist başka bir öneride de bulundu:

“Faiz artırımlarını durdurma yerine bence artırıma devam etmeliler. Ya da yeni bir enflasyon hedefi belirleyebilirler. Hedefi %3 ya da 4 olarak belirleyip o şekilde parasal daralmanın sonuna geldiklerinin işaretlerini verebilirler”

Bilindiği üzere Fed başkanı Jerome Powell uzun süredir, enflasyonu %2’ye çekmek istediklerini ve bu konuda taviz vermeyeceklerini söylüyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl