Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD, Monero’nun gizliliğini kırmak için çalışacak şirketleri belirledi

Kripto para anliz şirketi Chainalysis, Amerikan Gelir Dairesi IRS'in Monero gibi gizlilik odaklı paralar ve BTC'nin Lightning Network gibi sistemlerini takip etmek için açtığı ihaleyi kazandı. Kurum ayrıca Integra FEC ile de sözleşme yaptı. IRS birçok kripto paranın takibini sağlayacak bir araç geliştirilmesini talep ediyordu.

ABD’nin gizlilik odaklı paraları takip etme projesinde ilk adım atılmış gibi gözüküyor. Birkaç günlük beklemenin ardından Amerikan Gelir Dairesi IRS, Monero gibi gizlilik odaklı paralar ve Lightning Network gibi ikinci katman çözümlerine bir takip aracı oluşturması için Chainalysis’i seçti.

Bu konuda Chainalysis’le beraber sözleşme yapılan bir diğer şirket de 2012’de kurulan ve geleneksel finans ile ilgilenen Teksas merkezli veri analiz şirketi olan Integra FEC… IRS’in yaptığı sözleşmenin ise 625 bin dolarlık olduğu belirtildi.

Ajanlar teknik destek alacak

Proje sayesinde özel ajanlar, Monero veya Lightning 2. katman kripto para birimi işlemlerini, “mixins / multisig” aktörlerinden ayırmak için bilgi ve teknik destek alacaklar. İşlem takipleri sırasında dış satış kanallarının katılımı minimuma indirilmiş olacak.

Chainalysis, Integra ya da IRS’ten konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, Monero’da eski bir geliştirici olan Ricardo Spagni de sessizliğini koruyor.

ABD hükumeti uzun süredir yasa dışı işlemlerde kullanılan kripto paraları takip etmek ve suçluları yakalayacak bir sistem kurmak için uğraşıyor. İstatistikler ve rakamlar ise bu konularda suçluların, hala geleneksel finans sistemleri ve bankaları kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Trump, kripto para işlemlerinin takip edilmesini istedi

IRS’in vergi ödemeleri için ek önlemler aldığı son dönemlerde başkan Donald Trump da ülkenin gizli servislerinden ABD’nin ekonomik çıkarlarını korumak için kripto para işlemlerini takip etmelerini istemişti.

ABD’deki birçok kurum da bu konunun üzerine eğilmeye devam ediyor. Bir süre önce Savunma Bakanlığı Pentagon da suç içeren ve şüpheli olan işlemleri tespit etmeleri için kripto para analiz servislerinden destek almaya başlamıştı. Pentagon hatta Z jenerasyonunun kripto paraları kullanarak ABD’de iç karışıklık çıkardığı bir oyun da geliştirmişti.

İç Güvenlik Departmanı’nın da arkasında olduğu blokzincir şirketi Ciphertrace de Monero’yu takip edebilecek bir sistem oluşturduğunu açıklamıştı.

FBI da bu konu üzerinde çalışmalarını sürdüren bir kurum… Federal Soruşturma Bürosu, Monero ve diğer kripto paraları kullanarak kendilerini finanse eden suç örgütlerini yakalamak için blokzincir aktivitelerini takip ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl