Gizlilik odaklı kripto para Monero, Bitmain’e savaş açtı

Monero, ASIC üreticisi Bitmain'in Monero madenciliği amacıyla tasarladığı Antminer X3'ü etkisiz kılmak için yazılımını güncelleyecek.

ASIC olarak bilinen ve kripto para madenciliği yapmak için tasarlanan yüksek bilgi işlem kapasiteli cihazlar yıllardır Bitcoin işlemlerini güvence altına almak için kullanılırken bu cihazların en büyük üreticisi Bitmain, son zamanlarda Antminer X3 adında yeni bir model duyurdu. Bu yeni model, bütünüyle gizlilik odaklı kripto para Monero’nun madenciliğini yapabilmek için tasarlandı.

CoinDesk’te yer alan habere göre Monero, Bitmain’in bu hamlesini engellemek için Nisan ayında bir acil durum güncellemesiyle Monero’nun kod yapısında değişikliğe gidecek.

Monero’nun ASIC’lere karşı verdiği bu savaştaki ilk hamlesi olarak anılan yeni yazılım güncellemesinin Antminer X3 cihazlarını etkisiz hale getirmesi bekleniyor. Monero, yalnızca bu kadarıyla yetinmeyecek, donanım üreticilerinin yetişmesini engellemek adına bu algoritma geliştirmelerini iki yılda bir yapılacak ağ güncellemeleriyle devam ettirecek.

Monero’nun çekirdek geliştiricisi Ricardo Spagni, GitHub üzerinde konuyla ilgili olarak, “Monero ağında merkezileşmeyi tetikleyen ASIC’lerin üremesini önlemede topluluğa yardım etmek için elimden geleni yapacağım.” ifadelerini kullandı.

Yalnızca Bitmain tarafından üretilen ve dağıtılan Antminer X3’ün Monero’nun hashrate’inin çoğunluğunu ele geçirmesi, sahte işlem geçmişleri oluşturulması ve çift harcama gibi çeşitli saldırılara yol açabileceğinden endişe ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl