Bu Chrome eklentisini kullanan Monero sahiplerinin fonları tehlike altında

Bir Chrome eklentisi olan MEGA'nın güvenliğinin ihlal edildiği ve bu eklentiyi kullanan Monero sahiplerinin fonlarının tehlike altında olduğu bildirildi.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre MEGA Chrome eklentisinin 3.39.4 sürümü hack’lendi ve Twitter ile Reddit’teki son paylaşımlara göre artık diğer hassas bilgilere ek olarak kullanıcıların Monero’ları risk altında.

MEGA Chrome eklentisi, güvenli bir bulut depolama hizmeti sunmanın yanı sıra sayfa yükleme sürelerini azaltarak tarayıcı performansını iyileştirdiğini öne süren bir araçtı.

Monero’nun resmi Twitter hesabında MEGA’yı kullanan XMR sahiplerinin fonlarının tehlike altında olduğu bildirildi ve MEGA’yı kullanamyı bırakmaları tavsiye edildi.

Başka bir kullanıcı Monero‘ya ek olarak kullanıcıların başka hassas bilgilerinin de çalınabileceğini ifade etti.

Söylenene göre ilk etapta uzantı güncellendi ve Chrome gezilen tüm web sitelerindeki verileri okumak için yeni bir izin istedi. MEGA’nın Chrome Web Mağazası hesabının saldırıya uğradığı ya da bunu bizzat MEGA’dan birinin yaptığı düşünülüyor.

Yayın sırasında MEGA Chrome uzantısı, web mağazasından indirilemedi. Uzantının bağlantısına tıklandığında 404 hata sayfasıyla karşılaşılıyor.

Henüz saldırının boyutu bilinmiyor.

Özel ve izlenemez bir kripto para olarak öne çıkan XMR, kripto para alanında yasa dışı aktivitelerin hedefi oldu. İzinsiz bir şekilde kullanıcıların bilgisayarların işlem güçlerinin kullanılarak Monero madenciliği yapıldığı bir dolu vaka var. Haziran ayında bir McAfee raporunda internet tarayıcısında XMR çıkarmak için tasarlanan bir program olan Coinhive koduyla çalışan 2,9 milyon kötü amaçlı kripto para madencisinin tespit edildiğini bildirmişti.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında bir grup Rus bilgisayar korsanının iki yıl boyunca 9,000 bilgisayarda kripto para madenciliği yazılımı çalıştırdığı ortaya çıkmıştı. Hacker’lar, bu yolla özellikle Monero ve Zcash üretiyorlardı. Yalnızca Monero’dan kazandıkları toplam tutarın 210 bin dolar olduğu tahmin edilmişti.

Kripto para piyasasındaki en büyük kripto paralardan biri olan XMR, şu sıralarda 2 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip. CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre 138 dolardan el değiştiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl