Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Monero’nun gizliliği kırıldı mı? CipherTrace’ten dikkat çeken başvuru

Blokzincir analitik firması CipherTrace, yaptığı patent başvurularına göre Monero'daki işlemleri izleyebilmek için araç geliştirmeyi başardı.

Blokzincir analitik firması CipherTrace, en çok bilinen gizlilik odaklı para birimi Monero’yu izlemek için patent başvurusu yaptığını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre 2019’dan bu yana ABD İç Güvenlik Bakanlığı’yla yapılan çalışma gereğince önce “Monero’yu takip etmek için sistemler ve metodlar”, daha sonra ise bunun devamı olarak, “Monero’yu takip etmek için teknikler ve olasılık metodları” adlı 2 patent başvurusu yapıldığı belirtildi. İki dosya da Monero işlem akışlarını takip etmek için adli araçlar ve izleme metodları içeriyor.

İnternetin karanlık tarafında %45 oranında Monero kullanılıyor

Şu anda en değerli kripto para listesinde 16. sırada bulunan Monero, kullanıcılarına anonim şekilde işlem yapma şansı veriyor. CipherTrace’e göre XMR, darknet sitelerinin yüzde 45’i tarafından kabul ediliyor ve bu özelliklerinden ötürü de suçluların tercih ettiği bir para birimi konumunda… Firmaya göre ayrıca patentler, işlemlerin gelecekte bir araya getirilmesini sağlayacak olan uygulamalara zemin hazırlamanın yanı sıra, suç faaliyetlerini araştırmak için güvenlik güçlerine daha fazla imkan verecek olan cüzdan kimliği ve takas özelliği de sağlayacak.

Bu tür paraların genellikle işlemlerini saklamayı isteyen suçlular ve gizliliğe önem veren kişiler tarafından tercih edildiğini belirten CipherTrace, patent başvurularının; çalınan XMR token’larının takibi, üçüncü taraf nodlar tarafından yapılan işlemler hakkında bilgi/istihbarat edinilmesi ve Monero kullanılarak yapılan kara para aklama işlemlerinin olasılıklarını bulma teknolojilerini de kapsadığını açıkladı.

Bazı regülatörler kara para aklamayı engellemek için Monero gibi gizlilik odaklı para birimleri olan Dash ve Zcash gibi token’ları hedef alırken, ABD merkezli ShapeShift gibi borsalar ise bu konularda hiç risk almamak adına bu tür kripto paraları direkt olarak listeden çıkarma yoluna gidiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl