Monero için en iyi cüzdan seçenekleri

Monero için hiçbir donanım cüzdanı desteği bulunmamasına karşın birkaç farklı çözüm var. En iyi Monero cüzdanı seçenekleri rehberimizde.

Dünyadaki her kripto para biriminin kendi cüzdan çözümleri var. Bir kağıt depolama birimi, bir masaüstü istemcisi veya bir web cüzdanı olsun, bu araçların tümü kendilerini biraz ciddiye alan tüm kripto para birimleri için bulunabilir. Monero söz konusu olduğunda, yazının yayınlandığı sırada hiçbir donanım cüzdanı desteği bulunmamasına karşın birkaç farklı çözüm var. Öte yandan yakın zamanda birkaç donanım cüzdanının Monero desteği vermesi de bekleniyor.

Şu an Monero için kullanabileceğiniz en iyi cüzdan seçenekleri şöyle:

1- Monero masaüstü istemcisi

Diğer birçok kripto para biriminin aksine Monero GUI istemcisi, şu an piyasadaki en iyi masaüstü seçeneğidir. Ayrıca bu seçeneği tercih eden kullanıcılar için bir full node görevi görür. Monero blok zinciriyle senkronizasyonu biraz yavaş. Genellikle tüm kripto para birimlerinin masaüstü istemcilerinin başlangıçta eşitlenmesı uzun sürüyor, Monero istemcisinin de böyle olması doğal. Gelecekteki geliştirmeler, bu işlemi biraz hızlandırmaya yardımcı olabilir.

2- MyMonero

Web cüzdanlar, büyük miktarda para depolarken güvenlik riskleri taşıyor olsa da MyMonero platformunun Monero topluluğunda saygın bir yeri var. Platform, şu anda Monero’nun önde gelen geliştiricilerinden biri olan Riccardo Spagni tarafından yönetiliyor. Cüzdan anahtarları ve verileri şifreleniyor ve hizmetin kendisinin hiçbir zaman doğrudan paralarınıza erişimi yoktur. Monero’yu harcama amacıyla yanınızda tutmak için iyi bir aracı çözüm. Bununla birlikte bir web cüzdana karşı kağıt cüzdan ya da masaüstü istemci daha iyi bir seçenek olabilir.

3- Monero kağıt cüzdanı

Her ne kadar kağıt cüzdanlar, birkaç yıl önce olduğundan daha az popüler görünse de uzun vadeli para saklamak için hala uygun bir yol. Monero için bir kağıt cüzdan çözümünü MoneroAddress adresinde bulabilirsiniz. Kağıt cüzdan; İngilizce, Japonca ve İspanyolca dillerini destekliyor. Ayrıca ek güvenlik için ağa bağlı olmayan cihazlar üzerinde de çalışıyor.

Donanım cüzdanı yok mu?

Monero, kesinlikle bir donanım cüzdanı seçeneği hak ediyor. Şu an itibari ile bu konuda yoğun bir çaba sarf ediliyor. Monero topluluğu tarafından finanse edilen ve oldukça güzel ilerleyen bir Monero donanım cüzdanı projesi var. Ürünün ne zaman piyasaya çıkacağı belli değil fakat bu çözüm için talep her zamankinden daha fazla.

Bunun yanı sıra Ledger Nano S ve Monero’nun şu an entegrasyon çalışması içerisinde olduğu biliniyor fakat bu biraz yavaş ilerliyor.

Trezor’un da halihazırda Monero ile ilgili bir çalışması var.

Donanım cüzdanı için bu üç çözümden biri sonunda piyasaya çıkacak ve Monero sahipleri ek güvenlik için bir donanım cüzdanı kullanabilecekler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl