Monero’nun kurucusu, Ethereum hakkında ağır konuştu: Aptalca bir fikir

Monero'nun lider geliştiricisi olan Riccardo Spagni, Twitter'da Ethereum'la ilgili "Aptalca bir fikir" yorumunu yaptı.

Monero‘nun lider geliştiricisi Riccardo Spagni, geçtiğimiz günlerde Golem’in Strateji ve Güvenlik Sorumlusu Joanna Rutskowska’nın tweet’ine verdiği bir cevapta Ethereum’a yöneltilen bazı eleştirilere değindi ve şöyle yazdı:

Ethereum, söz verdiği gibi bir dünya bilgisayarı ortaya koyamayan, yararlı bir merkezisizleşmiş uygulamaya sahip olmayan ve güçlü ve ölçeklenebilir merkezisizleşmiş bir sistem oluşturamayan aptalca ve ölçeklenemez bir fikirden başka bir şey değil.”

Ayrıca ETH’nin geliştirici şirketlerinden biri olan ConsenSys’nin 1000’den fazla çalışanının olduğundan bahsetti ve bunun 2’si dışında bütün merkezi olmayan uygulamalardaki çalışan sayısından fazla olduğunu belirtti.

Kanıtlanmış şeyler üzerine inşa

Spagni, güvenli merkezisizleşmiş bir sistem oluşturmanın en iyi yolunun kanıtlanmış ve bariz bir şekilde sağlam olan şeylerin üzerine inşa etmek olduğunu savunuyor. Mesela Bitcoin Lightning Network’un bu amaca uygun olduğunu ama Ethereum’un uygun olmadığını düşünüyor.

Spagni’nin yorumları, Ethereum’un başlıca özellikleri ve uygulanması hakkındaki detaylar üzerine kafa yoran Rutkowska’nın sıralı tweetler’ine cevap olarak geldi.

Rutkowska mikroblog platformunda “Dünyanın yörüngesine geleneksel bir sunucu yerleştirmek, makul bir şekilde Ethereum kadar iyi bir çözüm olabilir mi?” diye sordu. Daha sonraki tweet’inde ise bir şeyi açıklığa kavuşturmak istediğini söylerek şunları kaydetti:

“Elon Musk’ın uydularının ETH’nin yerini alması gerektiğini teklif etmiyorum. Sadece ETH’nin yol haritası ve özü üzerine bir düşünce deneyi yapmayı deniyorum”

Akıllı sözleşmeler oldukça bozuk

Spagni, devam eden tweet’lerinde başka konulardan da bahsetti. ETH’nin JavaScript geliştiricilerini akıllı sözleşme yazmaya teşvik etmesi nedeniyle bu sözleşmelerin oldukça bozuk olduğunu söyledi. Spagni ayrıca, platformlara dayalı sistemlerin işe gerçek ihtiyaçları çözerek başlaması gerektiğini söyledi.

Haber: CryptoGlobe

→KRİPTO PARA YATIRIMINI 160’A KATLADI AMA BAŞI DEVASA VERGİ ÖDEMESİ İLE DERTTE

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl