Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Europol doğruluyor: Monero, kolluk kuvvetlerine sorun yaratıyor

Bir Europol yetkilisi, gizlilik odaklı kripto para Monero'nun soruşturmaların ilerlemesinde sorun yarattığı ve Monero ile para hareketlerini izleyemediklerini kabul etti.

Gizlilik odaklı kripto paralar, 2019 yılı boyunca sıkı denetim altına alınmaya çalışıldı. Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde hükümetler, borsalara gizlilik özellikleri taşıyan Monero, Zcash vb. kripto paraları listelerinden çıkarmaları için baskı yapmıştı. Ayrıca Coinbase, İngiltere’de Zcash’te alım satımı kapattı.

Europol’un Monero ile yapılan işlemlerin izlenemediğini kabul etmesi göz önüne alındığında hükümetlerin bu tutumu anlaşılabilir.

Yakın zaman önce Blockchain Alliance web seminerinde gizlilik odaklı kripto paralar üzerine konuşan Europol’un Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nden Jerek Jakubcek, Monero’nun kolluk kuvvetleri için büyük sorun yarattığını ortaya koydu.

Jakubcek, peşinde oldukları ve TOR ile Monero kullanan bir şüphelinin para hareketlerini izleyemediklerini söyledi. Jakubcek, seminerin bir bölümünde “Şüpheli, TOR ve Monero kombinasyonunu kullandığından paraları, IP adreslerini izleyemedik. Yani yolun sonuna geldik. Bitcoin blok zincirinde olan her şey görünüyordu ve soruşturmada ilerleyebiliyorduk.” diyor.

Monero, yalnızca kolluk kuvvetlerine değil, blok zinciri analiz şirketlerine de sorun oluşturuyor. Europol gibi organizasyonların yanı sıra bu şirketler de henüz Monero’nun gizlilik özelliklerini aşmaya çare bulamadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl