Monero mecburi çatallaşmaya gitti, 4 yeni Monero ortaya çıktı

Monero geliştiricilerinin getirdiği yeni güncelleme, toplulukta ayrılık yarattı. Mecburi çatallaşmayla birlikte 4 yeni Monero projesi ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Monero’nun kripto para madenciliğinde kullanan cihazları üreten Bitmain’in Monero’ya hakim olmasını önlemek için madencilik algoritmasında güncelleme yapacağını bildirmiştik. Dün Monero geliştiricileri, mecburi çatallaşmaya (hard fork) giderek bu güncellemeyi gerçekleştirdi. Son güncellemeyle Monero, sıradan kullanıcıların Monero madenciliği yapabilmesini sürdürebilmek için ASIC cihazlara karşı dayanıklı hale getirildi.

Ancak Monero geliştiricilerin bu güncellemesi topluluğun tamamı tarafından kabul edilmedi ve mecburi çatallaşma dört yeni Monero projesinin oluşmasına yol açtı. Bu anlaşmazlık sonucunda 1546000 numaralı blokta Monero-Classic (XMC) yaratıldı. Aynı blokta Monero Classic, Monero Original (XMO) ve Monero 0 (XMZ) da ortaya çıktı.

Monero Classic

Monero Classic, kendilerini Singapur’daki Monero meraklıları olarak tanımlayan bir grup tarafından başlatıldı. Bitcoin Magazine’e konuşan temsilci Bento Tan, ASIC’lerin gelişiminin sağlıklı ve pazar odaklı bir süreç olduğuna inandığını söyledi.

Tan, sözlerinin devamında, “İnsanlara seçimler sunmak rekabeti ve büyümeti teşvik eder. Tek taraflı kontrol boğucudur, çünkü geliştirme ve yenilik yapma ihtiyacını ortadan kaldırırsınız.” şeklinde konuştu.

Monero-Classic (XMC)

Monero-Classic’in arkasındaki kişi, projenin internet sitesinde kendisini “PZ, erken Bitcoin evanjelisti ve Blockchain eco kurucu” olarak tanımlıyor. ASIC cihazları destekleyen bir proje olan Monero-Classic, Bitmain’in madencilik havuzu AntPool tarafından da aktif olarak destekleniyor. Hatta doğrudan projenin Bitmain’le ilgili olabileceği düşünülüyor.

Monero 0 (XMZ)

Projenin internet sitesinde şu ifadeler yazılı:

“Monero’nun sürekli olarak hard fork gerçekleştirme stratejisinin artık kararlı ve akılcı bir strateji olmadığını kararlaştırdık. Satoshi’nin İş Kanıtı, ademi merkeziyetçi konsensüs için tek mekanizma. Monero tarafından merkezi olarak öne sürülen sözde ‘güncellemeler’ Monero ağındaki İş Kanıtı’nın etkinliğini tehlikeye atmak için dizayn edilen bir truva atı. Monero 0 bir çatal değil, o orijinal Monero.”

Monero Original (XMO)

Monero Original’in ne olduğu ve arkasındaki insanların kimlerden oluştuğu ile ilgili pek fazla bir bilgi yok.

Projenin bir GitHub sayfası var ve birkaç haber platformuna basın bülteni gönderildi. Bu basın bültenleri de çok fazla bir bilgi içermiyor ancak kendisini Monero Original ekibinin lider geliştiricisi olarka tanımlayan biri, “Monero hayranlarına ikon haline dönüşmüş kripto parayı destekleme ve orijinal zincirde kalma olanağı sağlıyoruz.” diyor.

HitBTC, Monero Original çatallanmasını destekledi ve HitBTC üzerinde Monero’su bulunanlara Monero Original vereceğini bildirdi.

Bu arada uzun bir süredir beklenen bir başka Monero çatallanması daha var: MoneroV. Projenin 30 Nisan’da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl